Konta oszczędnościowe

Czym są konta oszczędnościowe? To swego rodzaju połączenie cech dwóch kont, płynności finansowej, która jest cechą konta rozliczeniowego oraz zapewnienie wyższego zysku co jest cechą lokaty terminowej.

Oszczędzanie jest sprawą bardzo ważną dla każdego z nas. Im więcej pieniędzy trafi na konto oszczędnościowe, tym większe poczucie bezpieczeństwa i wsparcie w razie pojawienia się sytuacji awaryjnych. Konta oszczędnościowe zazwyczaj posiadają dobre oprocentowanie, dzięki czemu możemy również liczyć na zyski.

Oferta banków w zakresie kont oszczędnościowych jest coraz szersza, a to oznacza, że dopasowanie takiego rachunku do swych potrzeb staje się coraz łatwiejsze. Warto dowiedzieć się, jakie oprocentowanie oferują nam poszczególne banki oraz jakie opłaty pojawiają się w ramach prowadzenia takiego konta. Pomoże nam w tym m. in. dostępny u nas na stronie ranking kont oszczędnościowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?

Porównując oferty powinniśmy zwrócić uwagę na co najmniej trzy podstawowe aspekty dotyczące konta oszczędnościowego. Tak więc:

– Oprocentowanie – czyli pierwszy i podstawowy aspekt na jaki zwracamy uwagę podczas wyboru konta oszczędnościowego. Nie trzeba tu chyba mówić, że im większe oprocentowanie konta oszczędnościowego tym lepiej. Polskie banki w swoich reklamach podają oprocentowanie dla najwyższego progu pieniężnego. Dokładnie, banki stosują tak zwane progi pieniężne od kwoty których zwiększa się oprocentowanie konta oszczędnościowego. Niektóre banki w naszym kraju działają na zasadzie, mówiącej o tym, że tylko nadwyżka ponad określony próg pieniężny będzie liczona wyższym oprocentowaniem, co jest niekorzystne dla klientów.

– Kapitalizacja odsetek – czyli to w jaki sposób nasz potencjalny przyszły bank kapitalizuje odsetki pieniężne na koncie oszczędnościowym. Tutaj też działa zasada im więcej (czyli częściej) tym lepiej. Polskie banki kapitalizują odsetki standardowo co miesiąc lecz nawet jeszcze dziś możemy spotkać się z sytuacją kiedy to na koncie oszczędnościowym kapitalizacja odsetek następuje co trzy miesiące (co kwartał). Jednak coraz częściej spotykamy się również z najbardziej korzystną metodą kapitalizacji odsetek na koncie oszczędnościowym jaką jest kapitalizacja codzienna. Jest to najbardziej korzystna metoda ponieważ z każdym dniem zwiększa się suma pieniężna, która „wytwarza” odsetki. Metoda ta pozwala często również ominąć tak zwany podatek Belki, o którym warto również poczytać.

Wypłaty oraz przelewy – czyli zasady panujące w danym banku, które dotyczą wypłacania oraz przelewania pieniędzy z konta oszczędnościowego. Banki przeważnie stosują zasadę pierwszego darmowego przelewu/wypłaty, a za kolejne niestety będziemy musieli płacić. Osoby, które często mają zamiar korzystać z konta oszczędnościowego powinny dobrze zastanowić się, który bank wybrać. Jest to ważne ponieważ już kilka wypłat w miesiącu może zniwelować do zera nasz zysk stworzony na kapitalizacji odsetek konta oszczędnościowego.

Analiza najlepszych rachunków oszczędnościowych

Jeżeli mamy w planach założenie konta oszczędnościowego to musimy wiedzieć, że reklamy banków nie zawsze mówią wszystkiego i ukrywają te niewygodne dla klienta fakty. Nie „lećmy” na pierwsze lepsze konto w którym gratis dostajemy jakiś drobny upominek od instytucji finansowej. Wybierając konto oszczędnościowe powinniśmy przeanalizować wszystkie dostępne (lub te najbardziej rozpoznawalne) oferty na rynku aby mieć pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru i po tygodniu nie pluć sobie w brodę gdy znajdziemy lepszą ofertę.

  • Konto Oszczędnościowe Profit w Banku Millennium Bank Millennium całkiem zgrabnie swoim Kontem Oszczędnościowym Profit połączył pojęcia oszczędzania i zarabiania w jedną nazwę. Czy nazwa rachunku okazała się także jego znakiem?…

  • Konto Mocno Oszczędnościowe w Alior Banku Alior Bank stworzył rachunek oszczędnościowy, który jest praktycznie rzuceniem wyzwania innym kontom z tego typu segmentu. Czy Konto Mocno Oszczędnościowe w połączeniu z kontem…

  • KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE W GETIN BANKU Jeśli już oszczędzać, to w najwyższym tego słowa znaczeniu – tak zdaje się mówić Getin Bank oferując klientom swoje Konto Oszczędnościowe. Zobaczmy zatem, czy tak…

Nasza witryna używa plików cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. ROZUMIEM