Darmowe Konto Bankowe

Szukasz konta internetowego bez opłat?
Sprawdź, gdzie najlepiej założyć!

Posiadanie konta w banku jest w dzisiejszych czasach ogromnym ułatwieniem, a w wielu przypadkach, również koniecznością. Dowiedz się, czy istnieje możliwość założenia (i co ważniejsze – prowadzenia) konta w banku, całkowicie za darmo.

Poniżej prezentujemy ranking darmowych kont internetowych. Obecnie ciężko w Polsce o „bezwarunkowo darmowe konto bankowe”, więc, aby uniknąć opłat będziemy musieli spełnić odpowiednie wymogi.  Sprawdźmy, jak to wygląda.

Darmowe konto bankowe – o jakie chodzi?

Kiedy słyszymy słowo „darmowe” w odniesieniu do usług i produktów bankowych, zazwyczaj stajemy się nieufni. W końcu w życiu nie ma nic za darmo. Czy istnieją zatem konta, które faktycznie nie będą wiązały się z żadnymi opłatami, ani kosztami? Zacznijmy od tego, czym charakteryzuje się darmowe konto bankowe. W teorii, jest to produkt bankowy, którego założenie oraz utrzymanie i korzystanie z niego (przelewy, wypłata gotówki, obsługa karty płatniczej etc.) jest za darmo. Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce.

Czy istnieją konta bankowe bez opłat?

W przypadku chęci założenia darmowego konta bankowego, musimy zwracać uwagę na wiele aspektów. Przykładowo, istnieją produkty bankowe, które są dedykowane dla konkretnego grona odbiorców. Może się wówczas okazać, że np. założenie tego samego konta, odbywa się na innych warunkach dla osób uczących się, które nie ukończyły 26 roku życia, a tymi, które ten wiek przekroczyły. Jak wiadomo, banki utrzymują się ze sprzedaży swoich usług i produktów, a także z obracania pieniędzmi, które zostały u nich z jakiegoś powodu zdeponowane. Mając tę wiedzę, dziwne może nam się wydawać, że istnieją konta, które możemy mieć „za darmo”. Choć jesteśmy wręcz zalewani reklamami, obiecującymi nam, że oferowane nam w różnych bankach produkty nie będą się wiązały z żadnymi opłatami, ani dodatkowymi kosztami, to zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, dokładnie sprawdźmy, czy posiadanie konkretnego produktu, nie wiąże się np. z koniecznością spełniania pewnych warunków, aby konto faktycznie było dla nas darmowe.

Bezwarunkowo darmowe konto

Ten rodzaj konta, to produkt, który będzie dla nas darmowy, zawsze, bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków. Zgodnie z nazwą, założenie, prowadzenie, utrzymanie oraz korzystanie z funkcji przypisanych do danego rachunku, nie generuje żadnych opłat. W większości przypadków, takie konta dedykowane są wąskiemu gronu odbiorców, np. mieszczących się w konkretnym przedziale wiekowym. Należy również uważać, gdyż „bezwarunkowo darmowe konto”, może obejmować tylko podstawowe funkcje, przypisane do danego konta.

Konto warunkowo darmowe

Większość banków ma w swojej ofercie produkty, mieszczące się w kategorii „darmowe konta bankowe”. Kiedy jednak zainteresujemy się nimi bliżej i zaczniemy dokładniej czytać jak wygląda taka usługa, okaże się, że owszem jest darmowa, ale tylko wówczas, kiedy będziemy spełniać określone warunki. Warunki takie mogą być najróżniejsze, od konieczności wypłacania z bankomatu minimalnej ustalonej kwoty, przez ilość operacji bankowych, po konieczność wpłacania na konto co miesiąc konkretnej sumy, zapewniającej obrót.

Nasze kryteria przy wyborze darmowego konta

Czym zatem należy się kierować wybierając, z jakiego, darmowego konta warto skorzystać? Według nas, pierwszym kryterium jest koszt założenia konta. Jeśli to, aby było ono darmowe, jest jakkolwiek obwarowane – rezygnujemy. Kolejnymi rzeczami, na które warto zwrócić uwagę są warunki dotyczące korzystania z karty płatniczej, możliwość wykonywania przelewów, a także wszystko, co dotyczy usług związanych z bankomatami. Są to bowiem podstawowe funkcje, wiążące się z korzystania z konta bankowego. Weźmy je zatem pod lupę.

Opłaty za prowadzenie konta

Prowadzenie konta, praktycznie nigdy nie jest usługą, którą możemy mieć całkowicie i bezwarunkowo za darmo. Na szczęście, w przypadku większości kont, które są nam oferowane przez banki, możemy bez problemu spełnić warunki, które pozwolą nam na to, aby prowadzenie naszego konta nie generowało żadnych dodatkowych opłat. Najczęstszym warunkiem, który się pojawia, jest zapewnienie obrotu konkretną sumą pieniędzy. Następne w kolejności są: wykonanie konkretnej ilości operacji lub wypłacenie pewnej kwoty.

Opłaty za kartę

Korzystanie z karty płatniczej, jest jedną z podstawowych funkcji, z których korzystają posiadacze kont bankowych. Kartą płacimy w sklepach stacjonarnych, korzystamy z niej podczas zakupów online. A także wykorzystujemy do sprawdzenia salda, czy też wpłaty lub wypłaty gotówki. Karty płatniczej używamy praktycznie codziennie. Dlatego bardzo ważne jest, aby korzystanie z niej było darmowe. Warto dokładnie sprawdzić, czy podstawowe usługi związane z korzystaniem (oraz wydaniem) kart, są bezpłatne.

Opłaty za przelewy

Kolejną funkcją, z której najczęściej korzystają posiadacze kont bankowych, jest wykonywanie rozmaitych przelewów i transakcji. Przelewanie gotówki, nie powinno generować żadnych dodatkowych opłat. Może się bowiem okazać, że np. prowizje od takich operacji, będą niewspółmiernie duże, w stosunku do kwoty, którą chcemy przelać. Wówczas wykonywanie i zlecanie przelewów, stanie się dla nas zwyczajnie nieopłacalne. Dlatego, jeśli zależy nam na posiadaniu darmowego konta, wybierzmy takie, które zapewni nam możliwość wykonywania bezpłatnych przelewów.

Konto bankowe – całkowicie darmowe? Tak, to możliwe!

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to istnieje możliwość znalezienia i założenia konta bankowego, które będzie faktycznie całkowicie darmowe. Jeśli zależy nam na posiadaniu produktu, który nie będzie generował żadnych opłat, ani wiązał się z jakimikolwiek kosztami, prawdopodobnie będziemy musieli spełnić odpowiednie warunki (chyba, że wybierzemy konto od Nest Banku). Takie jak choćby wpłacanie co miesiąc konkretnych kwot, czy też wykonywanie określonej ilości operacji (w zależności od banku mogą to być przelewy lub operacje związane z wypłacaniem lub wpłacaniem gotówki.)

Poszukując konta idealnego, które będzie spełniało wszystkie nasze potrzeby może zakończyć się sukcesem tylko wtedy, kiedy będziemy dokładnie wiedzieli, czego szukamy. Porównując poszczególne produkty bankowe, zwracajmy uwagę na funkcjonalność danego konta, warunki, które musimy spełniać, aby prowadzenie i utrzymanie konta było darmowe oraz na ewentualne możliwości związane z przewalutowaniem oraz wypłacaniem gotówki za granicą. Porównując te aspekty możemy znaleźć produkty, który będzie dla nas darmowy.

Banki muszą zarabiać. Decydując się na korzystanie z dowolnych usług i produktów bankowych, pamiętajmy, że bank nie jest instytucją charytatywną. Dlatego, chcąc założyć jakiekolwiek konto (nawet takie, które z założenia ma być darmowe), dokładnie sprawdźmy, czy jego posiadanie i prowadzenie nie będzie się dla nas wiązało z żadnymi ukrytymi kosztami. Ważne jest również sprawdzenie np. opłat za przewalutowanie lub możliwości wypłacania gotówki za granicą. Dla niektórych, mogą być to bowiem istotne funkcje, które niekoniecznie okażą się bezpłatne.

Nasza witryna używa plików cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. ROZUMIEM