RANKING KREDYTÓW KONSOLIDACYJNYCH

Posiadasz kilka zobowiązań w różnych bankach?
Ułatw ich spłatę i przenieś je do jednego banku!

Ranking Kredytów Konsolidacyjnych – Lipiec 2021

Konsolidacja kredytów to dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają różne rodzaje zobowiązań w kilku bankach. Konsolidacja umożliwia m. in. poprawę sytuacji finansowej dzięki obniżeniu wartości miesięcznych rat. Wiele ofert pozwala także na pozyskanie dodatkowej gotówki, która może zostać wydana na dowolnie wybrany cel. Ranking zawiera najlepsze oferty kredytów konsolidacyjnych, które są dostępne na polskim rynku. Przy tworzeniu zestawienia braliśmy przede wszystkim pod uwagę najważniejsze parametry ofert wpływające na atrakcyjność poszczególnych kredytów, w tym m.in.: maksymalny okres kredytowania, maksymalną kwotę kredytu, promocyjne warunki oferty.

Porównywarka kredytów konsolidacyjnych:

Kwota pożyczki
Okres spłaty mies
Rata:
1452.05PLN
RRSO:
6.24%
Do spłaty:
87123.21PLN
Kasa Stefczyka: Najtańszy kredyt konsolidacyjny
2844
Osoby wybrały tę ofertę
Wybieram
1
Wysokość raty
1452.05 PLN
Oprocentowanie nominalne
6,06%
Oprocentowanie rzeczywiste
6.24%
Prowizja
0%
Ubezpieczenie kredytu
0%
Rata:
1581.56PLN
RRSO:
10.12%
Do spłaty:
94893.51PLN
Santander Bank: Kredyt konsolidacyjny
784
Osoby wybrały tę ofertę
Wybieram
2
Wysokość raty
1581.56 PLN
Oprocentowanie nominalne
7.20%
Oprocentowanie rzeczywiste
10.12%
Prowizja
5,99%
Ubezpieczenie kredytu
0%
Rata:
1641.25PLN
RRSO:
11.89%
Do spłaty:
98474.74PLN
PKO Bank Polski: Kredyt konsolidacyjny
612
Osób wybrało tę ofertę
Wybieram
3
Wysokość raty
1641.25 PLN
Oprocentowanie nominalne
7.20%
Oprocentowanie rzeczywiste
11.89%
Prowizja
9,99%
Ubezpieczenie kredytu
0%
Rata:
1784.24PLN
RRSO:
16.08%
Do spłaty:
107054.69PLN
Alior Bank: Kredyt konsolidacyjny
243
Osoby wybrały tę ofertę
Wybieram
4
Wysokość raty
1784.24 PLN
Oprocentowanie nominalne
15%
Oprocentowanie rzeczywiste
16.08%
Prowizja
0%
Ubezpieczenie kredytu
0%

*Powyższe informacje mają charakter orientacyjny i mogą się różnić względem aktualnej oferty danej instytucji.

 

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego?

Szukając kredytu konsolidacyjnego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty kredytowania. Analizując oferty banków najlepiej porównywać rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO) kredytu. Ten wskaźnik uwzględnia takie koszty jak prowizje, marże banków i inne opłaty.

Jednak warto zauważyć, że RRSO jest ustalana indywidualnie dla konkretnego przypadku. Wysokość RRSO zależy od zdolności kredytowej kredytobiorcy oraz warunków kredytowania. Dlatego ciężko jest podać wysokość RRSO dla ogólnej oferty kredytu. Szybciej można porównać rzeczywistą roczną stopę oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu kredytu – który banki często podają na swoich stronach. Inną możliwością jest sprawdzenie RRSO przy staraniu się o kredyt. Bank ma obowiązek przedstawić RRSO w przygotowanej dla nas prezentacji oferty. Takie informacje znajdziemy w formularzu informacyjnym kredytu.

RRSO dla kredytów bankowych

RRSO jest to całkowity koszt kredytu, który ponoszony jest przez kredytobiorcę, wyrażony jest jako wartość procentowa całkowitej sumy kredytu w stosunku do jednego roku. RRSO jest wystandaryzowanym wskaźnikiem kosztu kredytu, który pozwala porównywać różne oferty.

Na wysokość RRSO wpływa:

 • kwota kredytu,
 • prowizję na udzielenie kredytu,
 • oprocentowanie nominalne kredytu w skali roku,
 • pozostałe koszty (np. opłata przygotowawcza),
 • rodzaj i ilość rat w roku.

Oprócz tego, należy sprawdzić formalności, z jakimi wiąże się zaciągnięcie kredytu np. należy dowiedzieć się jakiego zabezpieczenia wymaga od nas bank. Jako zabezpieczanie może być wymagane ustanowienie hipoteki. Porównując kredyty konsolidacyjne warto zwrócić uwagę na sposób wnioskowania o kredyt. Najlepiej wybierać oferty, o które można ubiegać się przez Internet, za pomocą wniosków online. Usprawnia to cały proces przyznawania kredytu.

Zalety konsolidacji kredytów

Konsolidacja zobowiązań to korzystne rozwiązanie dla osób ponadprzeciętnie zadłużonych. Konsolidacja kredytów pozwala połączyć wszystkie nasze zobowiązania w jeden kredyt spłacany w jednym banku. Przynosi to wiele korzyści zadłużonej osobie. Do najważniejszych zalet zaciągania kredytów konsolidacyjnych możemy zaliczyć:

 • obniżenie miesięcznego kosztu spłaty zobowiązań,
 • jedna, niższa miesięczna rata,
 • możliwość wydłużenia okresu spłaty,
 • możliwość pozyskania dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel,
 • dostosowanie terminu spłaty kredytu do osobistych preferencji,
 • w krytycznych sytuacjach możliwość wyjścia ze spirali zadłużenia.

Kredyt konsolidacyjny to korzystne rozwiązanie dla osób posiadających kilka zobowiązań w różnych bankach. Warto z niego skorzystać, aby ograniczyć miesięczne koszty kredytów oraz poprawić zdolność do regulowania zobowiązań w terminie.

Co analizować szukając kredytu konsolidacyjnego?

Najważniejszym kryterium, wpływającym na atrakcyjność kredytu konsolidacyjnego, są koszty kredytowania. Na koszty kredytu składają się m.in.: prowizja za udzielenie kredytu, oprocentowanie (w tym marża), inne prowizje/koszty ponoszone przed zaciągnięciem kredytu (np. wniesieni wkładu własnego), koszty ubezpieczenia, prowizje związane z obsługą zadłużenia.

Kwestię kosztów warto omówić nieco dokładniej, ponieważ to właśnie one w głównej mierze wpływają na naszą decyzję dotyczącą wyboru konkretnej oferty.

– Prowizja za udzielenie kredytu

Większość polskich banków pobiera prowizję za udzielenie kredytu. Prowizja może wynosić od kilku do nawet kilkunastu procent wartości kredytu. Zdarza się, że prowizja nie jest pobierana – np. jeśli kredyt jest oferowany na promocyjnych warunkach. Obok oprocentowania kredytu, wysokość prowizji ma decydujący wpływ na całkowity koszt kredytu.

– Oprocentowanie kredytu

Wysokość oprocentowania, obok prowizji, jest podstawowym czynnikiem decydującym o koszcie kredytu. Na oprocentowanie kredytu składa się WIBOR 3M oraz marża banku. WIBOR 3M to stopa oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym. WIBOR 3M wynosi obecnie ok. 1,7 proc. Marża banku przeważnie wynosi 2-5 proc. Wysokość oprocentowania jest ustala indywidualnie przez banki – w oparciu o ocenę zdolności kredytowej. Oprocentowanie nominalne nie może wynieść więcej niż 10 proc. w skali roku (ograniczenie wprowadzone w ustawie o kredycie konsumenckim).

Inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę to przede wszystkim:

– Maksymalna kwota kredytu

Większość najlepszych ofert, dostępnych obecnie na rynku, gwarantuje maks. 200-300 tys. zł kwoty kredytowania. Wyższą kwotę możemy uzyskać, jeśli przedstawimy zabezpieczanie w postaci hipoteki. Kwota kredytu jest uzależniona od kwoty naszych zobowiązań, którą chcemy skonsolidować; warunków kredytowania oferowanych przez bank oraz zdolności kredytowej kredytobiorcy. Banki udzielają kredytów konsolidacyjnych z możliwością uzyskania dodatkowej kwoty do wydania na dowolny cel.

– Okres kredytowania

Kredyty zabezpieczone hipoteką są udzielane na dłuższy okres (nawet do 30 lat). Mniejsze kredyty, bez zabezpieczenia hipotecznego, są udzielane na okres ok. 10-12 lat.

– Rodzaje konsolidowanych zobowiązań

Konsolidacja możemy poddać różnego rodzaju zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny można otrzymać na spłatę:

 • kredytu mieszkaniowego
 • kredytu samochodowego
 • kredytu ratalnego
 • pożyczki gotówkowej
 • limitu na karcie kredytowej
 • limitu kredytowego na rachunku bieżącym
 • innych kredytów konsumpcyjnych.

Banki niechętnie skonsolidują następujące zobowiązania:

 • pożyczki od instytucji pozabankowych (parabanków),
 • zobowiązania w SKOK-ach,
 • kredyty studenckie,
 • kredyty preferencyjne (z dopłatą, np. pomocy socjalnej czy ze środków UE).

– Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny – zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości kredytobiorcy. Proces starania się o kredytowanie wygląda podobnie jak w przypadku standardowego kredytu hipotecznego. Kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym jest udzielany na dłuższy okres i z niższym oprocentowaniem.

Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki – przy tym kredycie nie jest wymagane zabezpieczenie w postaci hipoteki. Możemy skonsolidować wszystkie swoje zobowiązania i uzyskać niższą, miesięczną ratę. Kredyty bez zabezpieczenie hipoteką są udzielane na niższe kwoty i krótsze okresy kredytowania (maks. 10 lat na maks. 200 tys. zł).

– Formalności

Starając się o kredyt konsolidacyjny, podobnie jak w przypadku innych kredytów, należy przedstawić stosowne dokumenty. Możemy liczyć się z koniecznością przedstawienia:

 • Umów kredytowych konsolidowanych zobowiązań
 • Wyciągów z rachunku osobistego
 • Wyciągów z karty kredytowej
 • Zaświadczenia potwierdzającego formę zatrudnienia oraz wysokość dochodów
 • Oświadczenia o stanie cywilnym

– Warunki promocyjne

Banki starając się przyciągnąć nowych klientów do swojej oferty prześcigają się w organizowaniu promocji. W ramach promocji możemy liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania. Decydując się na inny produkt banku, możemy otrzymać kredyt z niższą marża. Klientów z dobrą historią kredytową także mogą liczyć na obniżkę oprocentowania.

Nasza witryna używa plików cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. ROZUMIEM