Ranking kont walutowych

Nie ograniczaj się tylko do kont w złotówkach.
Co oferują konta walutowe?

Ranking Kont Walutowych – Lipiec 2021

Otworzenie konta walutowego daje nam nowe możliwości, których nie mamy, posiadając tylko i wyłącznie produkty bankowe związanych ze złotówkami. Najczęściej można znaleźć konta walutowe w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich albo frankach szwajcarskich. Otwarcie takiego konta zazwyczaj jest bardzo proste i nie różni się zbytnio od zakładania standardowego rachunku rozliczeniowego lub oszczędnościowego. Wystarczy więc, że wybierzemy się do jakiejś placówki bankowej lub złożymy odpowiedni wniosek korzystając z naszego rankingu kont walutowych:

 • porównanie kont walutowych

 • Miejsce i ocenaMiejsce i ocena
 • WalutaWaluta
 • KontoKonto
 • KartaKarta
 • Bankomaty za granicąBankomaty za granicą
 • Konto osobisteKonto osobiste
 • Kantor Walutowy

 • Kantor Walutowy w Alior Banku
 • Miejsce i ocena1 miejsce
 • WalutaEUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RUB, SEK, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, HRK, TRYEUR, USD, CHF, GBP + 18 innych
 • Konto0 zł
 • Karta0 zł
 • Bankomaty za granicą0 zł - za pierwszą wypłatę, 9 zł - za każdą kolejną0 zł / 9zł
 • Konto osobisteNie wymagane
 • eKonto walutowe

 • eKonto walutowe w mBanku
 • Miejsce i ocena2 miejsce
 • WalutaEUR, USD, GBP, CHF, JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRKEUR, USD, GBP, CHF + 7 innych
 • Konto0 zł
 • Karta30 zł / rok – karta walutowa w EUR/USD/GBP lub od 0 / 7 zł – karta debetowa do konta w PLN z usługą wielowalutową (0zł - w przypadku posiadania konta osobistego)30 zł lub 0 zł / 7 zł
 • Bankomaty za granicą0 zł (w przypadku wypłat w walucie zgodnej z walutą rozliczeniową rachunku) ; od 0 do 10 zł – karta debetowa do konta w PLN z usługą wielowalutową0 zł lub 0 zł / 10 zł
 • Konto osobisteNie wymagane
 • Konto Walutowe

 • Konto Walutowe w T-Mobile
 • Miejsce i ocena3 miejsce
 • WalutaEUR, USD, GBP, CHF
 • Konto0 zł
 • Karta0 zł
 • Bankomaty za granicą0 zł
 • Konto osobisteWymagane

Zacznijmy od podstaw – dla kogo zostały stworzone rachunki walutowe?

Banki starają się tworzyć specjalne produkty, dedykowane klientom, mającym różnorodne potrzeby i oczekiwania. W przypadku kont walutowych, potencjalny klient zazwyczaj:

– otrzymuje stałe wpływy z zagranicy, np. w postaci emerytury, zwrotu podatków, renty,
czy też pensji,
– wyjeżdża za granicę np. na staż, wymianę studencką lub do pracy,
– często podróżuje, wyjeżdżając poza granicę swojego państwa,
– regularnie robi zakupy, płacąc w obcej walucie, zazwyczaj za pośrednictwem internetu lub korzystając z karty płatniczej,
– spłaca jakieś finansowe zobowiązanie, np. kredyt hipoteczny, w obcej walucie,

Na co należy zwracać uwagę, chcąc założyć konto walutowe?

Najprościej jest porównywać pakiet usług oferowanych dla konta walutowego, do pakietu, którym dysponujemy na naszym podstawowym rachunku osobistym. Oznacza to, że posiadając konto walutowe możemy dokonywać wpłat i wypłat, korzystać z bankowości online i wykonywać przelewy (krajowe oraz zagraniczne), posiadać kartę płatniczą, a nawet założyć lokaty walutowe. Większość kont walutowych jest nieoprocentowane i bezpłatne, a głównymi czynnikami, które je różnią są:

– konieczność (lub jej brak) posiadania konta w złotówkach, znajdującego się w tej samej instytucji bankowej,
– możliwością i warunkami dotyczącymi wydania karty debetowej,
– kosztami przelewów, które będą wpływały na nasz rachunek,
– kosztami przelewów, które będziemy wysyłali za granicę

Jak działa konto walutowe?

Większość banków posiada obecnie w swojej ofercie konta walutowe. Założenie takiego konta jest stosunkowo proste i nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności. W zależności od konkretnego banku, możemy dopełnić wszelkich formalności korzystając z bankowości online, albo udać się do oddziału, w którym będziemy mogli otworzyć interesujący nas produkt bankowy. Najczęściej mamy możliwość założenia konta walutowego w jednej z czterech walut:

– dolarach amerykańskich,
– euro,
– frankach szwajcarskich,
– funtach brytyjskich

Zanim założymy konto bankowe, sprawdźmy dokładnie, jakie prowizje i opłaty będą pobierane przez bank, za utrzymanie i prowadzenie konta. A także za wykonywanie i odbieranie przelewów internetowych. Najkorzystniejszą opcją jest możliwość wykonywania przelewów bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, podczas podejmowania decyzji o tym, w jakim banku chcemy założyć konto, jest to, aby wypłacanie gotówki za granicą nie wiązało się z pobieraniem jakichkolwiek prowizji. I to we wszystkich bankomatach znajdujących się za granią, a nie tylko tych, które będą należeć tylko do jednej, konkretnej sieci.

Dlaczego warto otworzyć konto walutowe?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie będzie inna dla każdego klienta. Jednak tak ogólnie patrząc, otwierając konto walutowe, jesteśmy w stanie uniknąć wielu kosztów związanych z wyjazdami za granicę. Podpisując umowę, dzięki której staniemy się właścicielami konta walutowego oraz przypisanej do niego karty, sprawi, że znacząco obniżą nam się koszty związane z płatnościami dokonywanymi za granicą. Główną zaletą jest fakt, że korzystając z karty przypisanej do konta walutowego, unikamy kosztów związanych z przewalutowaniem. Opłaty za transakcje związane z przewalutowaniem naliczane są wówczas, gdy płacimy w innej walucie, niż ta, która znajduje się na naszym koncie. Takie transakcje są zazwyczaj obciążone w skali kilku procent, od kwoty wymagającej przewalutowania. Jeśli więc będziemy wykonywać kilkanaście takich transakcji, np. przebywając na zagranicznych wakacjach, to okaże się, że wydamy całkiem sporą ilość pieniędzy właściwie na nic. Zwłaszcza, że możemy bez większych problemów uniknąć kosztów związanych z przewalutowaniem. Korzystając z konta walutowego, zyskujemy również możliwość uniknięcia prowizji związanych z wypłacaniem gotówki za granicą (albo przynajmniej znacznego obniżenia kosztów związanych z korzystaniem z bankomatów.) Posiadając środki w walucie innej niż złotówki, możemy również wykonywać przelewy międzynarodowe, unikając kosztów związanych z przewalutowaniem.

A karta wielowalutowa?

Oprócz konta walutowego, istnieje również możliwość posiadania karty wielowalutowej. Jak działa taki produkt bankowy? Posiadacze karty wielowalutowej, zyskują zazwyczaj możliwość podpięcia do niej wszystkich posiadanych rachunków bankowych. Oznacza to, że jeśli naszym głównym kontem jest konto w złotówkach, ale jesteśmy również właścicielami kont np. w euro i funtach (znajdujących się w tym samym lub w różnych bankach), to płacąc za pomocą takiej karty zarówno w złotówkach, euro, jak i funtach, nie będziemy ponosili żadnych kosztów związanych z przewalutowaniem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które lubią ograniczać konieczność pamiętania o dużej ilości rozmaitych rzeczy. Posiadając kartę wielowalutową, podpiętą do różnych kont, zyskujemy możliwość płacenia we wszystkich walutach, w których mamy konta, bez konieczności martwienia się dodatkowymi kosztami, np. w postaci prowizji za przewalutowanie.

Konto walutowe – podsumowanie

Nawet, jeśli obecnie nie jesteś pewny, czy potrzebujesz konta walutowego, zachęcamy do zapoznania się ze stworzonym przez nas rankingiem. Założenie i prowadzenie konta walutowego może być bezpłatne. A możliwości, które zyskujemy stając się właścicielami konta tego typu, są interesujące i bardzo użyteczne. Nawet, jeśli nie zamierzamy korzystać z konta walutowego na co dzień, to nigdy nie wiadomo, kiedy okaże się ono przydatne. Warto przeanalizować nasze potrzeby i indywidualne preferencje, a następnie na spokojnie podjąć decyzję, czy chcemy otworzyć takie konto. Procedura zakładania konta walutowego jest bardzo prosta i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Nie jest również procesem czasochłonnym. Dlatego, jeśli tylko podejrzewamy, że takie konto może nam się w niedalekiej przyszłości przydać, nie wahajmy się i je załóżmy. Uniknięcie kosztów związanych z przewalutowaniami oraz prowizjami, związanymi z korzystaniem z zagranicznych bankomatów, z pewnością pozwoli nam sporo zaoszczędzić. Choć w przypadku pojedynczych transakcji, ponoszone przez nas koszty mogą wydawać się niewielkie, to w perspektywie np. dwutygodniowych wakacji za granicą, może się z nich uzbierać całkiem spora suma, którą lepiej zaoszczędzić i móc wydać na coś ciekawszego, niż pokrycie prowizji, których możemy łatwo uniknąć.

Nasza witryna używa plików cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. ROZUMIEM