Ranking kont oszczędnościowych

Zanim zaczniesz oszczędzać pieniądze, oszczędź nieco swój czas.
Poznaj rachunki, które o Twoje fundusze zadbają najlepiej.

Ranking Kont Oszczędnościowych – Lipiec 2021

Oszczędzanie to forma inwestycji, w której inwestujemy w firmę działającą na rynku do końca naszych dni: nas samych. Zaoszczędzone pieniądze największą moc sprawczą osiągają nie wtedy, gdy zostały już spożytkowane, lecz wtedy, gdy wciąż czekają na właściwy moment, a samo ich istnienie na rachunku oszczędnościowym jest gwarancją spokoju psychicznego, którego nie zapewnią nam towary i usługi, któreś my już zakupili. Czy zatem warto oszczędzać? Redakcja Najlepszych Banków uważa, że jak najbardziej tak i specjalnie dla Was przygotowała ranking kont oszczędnościowych:

 • porównanie kont oszczędnościowych

 • Miejsce i ocenaMiejsce i ocena
 • Oprocentowanie Oprocentowanie
 • Zakres kwotZakres kwot
 • Wymagane konto osobisteWymagane konto osobiste
 • Konto Oszczędnościowe Profit

 • Konto Oszczędnościowe Profit - Millennium Banku
 • Miejsce i ocena3 miejsce
 • Oprocentowanie 0 zł za prowadzenie konta – jeżeli na nasz rachunek zostanie przelane przynajmniej 1000 zł z innego konta. Dodatkowo należy wykonać co najmniej jedną płatność przy użyciu karty lub poprzez BLIK (w przypadku nie spełnienia tych warunków będzie pobierane 8 zł miesięcznie).1%
 • Zakres kwotdo 25 000 zł
 • Wymagane konto osobisteTAK
 • Analiza konta >>
Rachunki oszczędnościowe posiadają oprocentowanie. Dzięki temu klient może zarabiać na odłożonym kapitale i otrzymywać odsetki. Konto oszczędnościowe posiada także podstawowe cechy zwykłych rachunków. Umożliwia przelewanie środków na inne konta i pozwala na płatności bezgotówkowe. Jednak jako, że takie konto ma służyć głównie do oszczędzania, banki ograniczają możliwości płynnego obracania środkami wprowadzając opłaty za większą ilość przelewów w miesiącu.

Oszczędzać czy nie oszczędzać – oto jest pytanie!

Oszczędzać pieniądze – pewni każdy z czytelników zgodzi się, że łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić. Nie ma co ukrywać, że bogata (a z pewnością znacznie bogatsza niż w poprzednim ustroju) oferta produktów i usług dostępnych na rynku sprawia, że co rusz stajemy przed jakże współczesnym dylematem: kupić czy nie kupić? Czasy się zmieniają, gospodarcze recepty znajdują swoje miejsce i są z niego usuwane i choćby tego nie chcieli, to żyjemy w świecie, który zalewa nas różnorodnością ofert skierowanych w mniejszym stopniu do naszych rozumów, a w większym do naszych serc i przyzwyczajeń. Kupuj, kupuj, kupuj – zdaje się krzyczeć do nas każdy napis i znak w przestrzeni już nie tylko publicznej, ale w coraz większym stopniu prywatnej. Kupić rzecz lub usługę, która polepszy nas życiowy standard bądź zaspokoi nasze pragnienie, jakimkolwiek by ono nie było, to nic złego, lecz rozwaga i trzeźwy umysł podpowiadają, że czasem lepiej na coś zaoszczędzić i dostać coś lepszego w późniejszym czasie, niż dostać coś szybko, lecz znacznie gorszej jakości. Ale oszczędzanie pieniędzy to nie tylko prosta droga do zaspokojenia swojej potrzeby na towary i usługi, to także jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) sposób na zapewnienie sobie bezpiecznej przyszłości. Nawet najmniejsza kwota odłożona na czarną godzinę może by na wagę złota. Jeśli zatem nie zanudziły Cię dotychczasowe dywagacje na temat sensu posiadania konta oszczędnościowego i co ważne, jego regularnego użytkowania, to znaczyć może tylko dwie rzeczy: po pierwsze, że rozumiesz jak ważne jest odkładanie pieniędzy i po drugie, że Najlepsze Banki są miejscem dla Ciebie. Z naszej strony pragniemy dodać tylko, że lubimy przedstawiać sprawę jasno i w sposób jak najbardziej zrozumiały dla Czytelnika, gdyż nie zapominamy, że zrozumienie decyzji, jakie możemy podjąć odnośnie naszych finansów pozwala na podjęcie jak najlepszej decyzji o ich przyszłości.

Konta oszczędnościowe, czyli słów kilka o twardych materacach

Jeśli nadal z nami jesteś i czytasz te słowa, to świetny znak zarówno dla Ciebie jak i dla nas: dla Ciebie, gdyż masz szansę zapoznać się z najlepszymi kontami oszczędnościowymi w Polsce i dla nas, gdyż Twoja obecność tutaj świadczy o tym, że nasza praca związana z wyszukiwaniem najlepszych ofert nie poszła na marne. Wspomnieliśmy w nagłówku o materacach i wspomnienie to ma swoją przyczynę: uważamy, że zbyt wiele Polek i Polaków trzyma swoje fundusze właśnie w przysłowiowych już materacach. Oszczędności ukryte w mieszkaniu bądź jakimś innym „bezpiecznym” miejscu mają tę zaletę, że są praktycznie na wyciągnięcie ręki. Jednak nie posiadają tej jednej, całkiem przyjemnej cechy, którą mogą zapewnić im banki, mianowicie nie zarabiają na siebie. Ich oprocentowanie wynosi okrągłe zero. Jeśli dodamy do tego fakt, że regularne odkładanie pieniędzy w ten sposób to nic innego jak regularne wydeptywanie ścieżki do miejsca ukrycia naszego skarbu. Wygodny materac to podstawa spokojnego snu, jednak wcale nie sądzimy, iż wypchanie go gotówką to dobry sposób na nocny wypoczynek: twardy materac nam go nie poprawi. Oczywiście, pisząc o materacu używamy przenośni, jasnym jednak dla każdego z naszych Czytelników będzie myśl, która nam przyświeca. Wiemy, iż sporo banków pokazało Polakom jak i gdzie nie powinno się lokować swoich oszczędności, nie znaczy to jednak, że lokowanie ich w obrębie własnego domostwa wydaje się być lepszą perspektywą. Tworząc ranking kont oszczędnościowych przyświecała nam myśl, by ograniczyć ryzyko utraty pieniędzy do minimum. Przejdźmy zatem do kryteriów, jakie postawiliśmy przed rachunkami oszczędnościowymi dostępnymi w Polsce.

Podstawowa charakterystyka kont oszczędnościowych

Każde konto oszczędnościowe posiada oprocentowanie. Jednak to nie jedyne kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę szukając odpowiedniego rachunku.

Co sprawdzać i porównywać?

• Wysokość i rodzaj oprocentowania
• Rodzaj kapitalizacji
• Minimalny i maksymalny depozyt, od którego naliczane są odsetki
• Okres, przez który jest gwarantowane oprocentowanie

Konto oszczędnościowe to także koszty. Dlatego przed otworzeniem rachunku należy sprawdzić:

• Liczbę darmowych przelewów w ciągu miesiąca
• Koszt każdego kolejnego płatnego przelewu na inny rachunek
• Opłatę za założenie rachunku*
• Opłatę za prowadzenie rachunku*

*Dwie ostatnie opłaty są rzadko spotykane w polskich bankach.

Ostatnią kwestią, jaką należy sprawdzić przy szukaniu oferty konta oszczędnościowego, są dodatkowe warunki jakie stawia bank. Przede wszystkim chodzi o to, czy wymagane jest od nas równoczesne otworzenia rachunku osobistego w danym banku. Konieczność założenia konta osobistego może wiązać się z niedogodnościami i dodatkowymi opłatami (lecz nie zawsze). Ważne jest także, czy dotychczas byliśmy klientami danego banku. Najlepsze konta oszczędnościowe wymagają statusu nowego klienta. Bank może oferować lepsze warunki oprocentowania dla nowych środków.

Ranking Kont Oszczędnościowych – Nasze kryteria:

Bezpieczeństwo banku i lepsza alternatywa dla Twojego mieszkania.

Pewnie uważny Czytelnik naszego serwisu zauważył już, że pierwszym naszym kryterium jest zawsze bezpieczeństwo i renoma banku, którego ofertę przedstawiamy. Gdybyśmy choćby przez chwilę zapomnieli o nim, to moglibyśmy od razu zamknąć nasz serwis, a najwolniejszy z nas zgasiłby światło. Bezpieczeństwo, jakie reprezentuje sobą bank to absolutny warunek, który musi spełnić ów spełnić, by jego konto oszczędnościowo mogło choćby pomyśleć o znalezieniu się w naszym rankingu najlepszych kont oszczędnościowych w Polsce. Podważamy skuteczność i bezpieczeństwo trzymania pieniędzy w materacach nie po to przecież, by prezentować bank, który sam nie jest ani bezpieczny, ani renomowany. Nie znajdziecie tu rachunku oszczędnościowego od banku, który nie podchodzi poważnie do pieniędzy swoich klientów, co to to nie!

Oprocentowanie – gdy fundusze bezpiecznie leżą, także mogą zarabiać.

Dobry rachunek oszczędnościowy to rachunek dobrze oprocentowany. Mnogość kont oszczędnościowych dostępnych na polskim rynku sprawia, że ilość różnych informacji o procentach i szczegółowych warunków ich naliczania może przyprawiać o zawrót głowy każdego z nas, kto chce mądrze zaoszczędzić swoje pieniądze. Mamy tu zatem drugie kryterium, które wzięliśmy pod uwagę tworząc ranking najlepszych kont oszczędnościowych: wysokość oprocentowania. Tu sprawa jednak nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, bowiem procenciki jakimi kusić nas będą banki zależą częstokroć od wielu zmiennych. Nie z nami jednak te numery, dlatego też i w tej materii konta oszczędnościowe musiały wykazać się nie tylko atrakcyjnością oprocentowania, ale i możliwe najniższym obwarowaniem w jego przyznawaniu.

Aktualnie rynkowy standard to od 0 do 2%, a jedynie niektóre banki oferują oprocentowanie na poziomie 4% lub czasem nawet więcej. W przypadku kont oszczędnościowych oprocentowanie zmienia się wraz z upływem czasu i warunkami ekonomicznym i w kraju, nie należy się więc przywiązywać do długofalowego utrzymywania przez bank oprocentowania na jednym poziomie. Z dużym prawdopodobieństwem może się ono w najbliższym czasie mocno zmienić. Tym bardziej warto szukać najkorzystniejszych ofert na rynku.

Koszty działań związanych z rachunkiem – lepiej płacić mniej za swoje.

Konta oszczędnościowe mają to do siebie, że pozwalają nam bezpiecznie trzymać swoje pieniądze. Banki pozwalają nam swobodnie wpłacać na nie swoje pieniądze, jednak w kwestii wypłat nasza swoboda zostaje znacznie ograniczona. Jeśli zwykle jedna wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest darmowa, to za następne zwykle trzeba zapłacić. Ile? To już jest trzecie z naszych kryteriów, czyli koszty działań na rachunku. W jednym banku zapłacimy mniej, w innym więcej. Może się zdarzyć wręcz, że np. koszty naszych wypłat przekroczą zyski, jakie osiągamy z oprocentowania, dlatego wzięliśmy swoją listę tylko te rachunki, które zapewniają najniższe koszty lub ich opłata jest żabą na tyle znośną, że można ją łatwo przełknąć.

Koszt prowadzenia

Zdecydowana większość kont oszczędnościowych dostępnych na rynku jest bezpłatna. Ale niektóre banki decydują się na zmianę tego podejścia i zaczynają pobierać niewielkie, ale symboliczne opłaty za prowadzenie konta. Przy bardzo niskim saldzie może to oznaczać, że środki zamiast rosnąć – nieznacznie bo nieznacznie – ale maleją. Koszty prowadzenia należy więc uwzględnić, choć dla dla większości istotniejsze będzie oprocentowanie.

Koszt przelewów

Jeśli osoba zakładająca konto posiada jakieś inne oszczędności, łatwiej dostępne, koszty przelewów nie będą istotne. Ale dla osób które co jakiś czas mają ochotę nieco uszczuplić zgromadzone oszczędności, swego rodzaju karą może być koszt przelewu. Najczęściej pierwszy zlecony w danym miesiącu kalendarzowym przelew jest bezpłatny, a za każdy kolejny należy zapłacić. Koszt pojedynczego przelewu to kilka złotych, również i on może okazać się większy niż odsetki doliczane do konta części klientów banku.

Opłaty dodatkowe

Niektóre banki mogą oferować specjalne warunki jedynie pod rygorem spełnienia dodatkowych obowiązków. Najczęściej będzie to założenie konta osobistego, często również muszą na nie wpływać pieniądze w określonej minimalnej wysokości. Niektóre banki żądają również wykonania określonego comiesięcznego obrotu kartą płatniczą. Czasem zdarza się nałożony obowiązek dodatkowego ubezpieczenia. O wszystkie te koszty należy zapytać doradcę lub samodzielnie sprawdzić w regulaminie świadczenia usług lub tabeli opłat.

Jak wygląda standardowa oferta konta oszczędnościowego?

Najlepsze konta oszczędnościowe przeważnie posiadają niższe oprocentowanie niż najlepsze lokaty bankowe. Jednak jeśli porównamy je do przeciętnych ofert lokat, to okaże się, że takie rachunki gwarantują o wiele atrakcyjniejsze oprocentowanie. Najlepsze konta oszczędnościowe posiadają oprocentowanie w graniach 2-3% w skali roku. Zarabiać na odsetkach możemy od najmniejszej kwoty – co oznacza, że nawet od niewielkich zaskórniaków bank naliczy odsetki.

Kwota depozytu w przypadku kont oszczędnościowych wynosi zazwyczaj od 10 tys. zł do nawet 200 tys. zł. Na rynku dominują oferty, które pozwalają zdeponować na rachunku oszczędnościowym do 100 tys. zł.

Kapitalizacja odsetek dla kont oszczędnościowe odbywa się przeważnie co miesiąc. Czasami można trafić na oferty, które posiadają dzienną kapitalizację odsetek (najkorzystniejsze rozwiązanie) lub nieco dłuższy przedział czasowy kapitalizacji odsetek – np. co 3 miesiące.

Banki oferują najlepsze warunki na promocyjnych rachunkach. Dlatego też okres przez jaki obowiązuje wyższe oprocentowanie jest ograniczony. Zazwyczaj banki gwarantują oprocentowanie przez okres 3-4 miesięcy od założenia rachunku.

Konta oszczędnościowe pozwalają wycofać środki w każdej chwili bez utraty odsetek, ale posiadają pewne ograniczenia. Co to oznacza? Standardem jest, że klientowi przysługuje jeden darmowy przelew w ciągu miesiąca. Kolejne wypłaty środków z rachunków będę wiązać się z opłatą. Środki z konta oszczędnościowego będziemy mogli wycofać zawsze, ale częstsze obracanie kapitałem będzie oznaczać dodatkowe koszty, co z kolei przełoży się na ostateczne zyski z takiego rachunku. Opłata za każdy kolejny przelew to ok. 3-10 zł.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Zarabianie pieniędzy nie jest rzeczą łatwą. Tym poważniej należy traktować wszystkie odsetki, które otrzymujemy od już zarobionych pieniędzy. Skoro tak ciężko pracuje się na pieniądze, to i one powinny równie ciężko pracować dla swoich właścicieli. Jednym z bezpieczniejszych rozwiązań oszczędnościowych są konta, które pozwalają na zarabianie odsetek bez zamrażania środków na długi okres, jak to ma miejsce w przypadku lokat bankowych. Lecz choć konta oszczędnościowe znane są wielu ludziom, nie wszyscy wiedzą jak wybrać najlepsze konto tego typu, które wyciągnie z naszych pieniędzy wszystko, co możliwe.

Jeśli planujesz rozpoczęcie regularnego oszczędzania, ale bez jakiegoś ściśle określonego celu i chcesz zachować możliwość swobodnego dysponowania pieniędzmi w razie potrzeby, to konto oszczędnościowe będzie dla Ciebie bardzo dobrym wyborem.

O ile rozwiązanie lokaty wiąże się często z utratą zgromadzonych odsetek, to rachunek oszczędnościowy nie naraża Cię na takie ryzyko (zysk jest po prostu obliczany według kwoty i okresu jej zdeponowania). Wypłata środków z konta jest natychmiastowa, trzeba się jednak liczyć z tym, że jest ona darmowa czasami tylko raz w miesiącu, a każda kolejna operacja wiązać się będzie z opłatą dodatkową. Dlatego warto przed założeniem takiego rachunku dokładnie przejrzeć dostępne na rynku oferty pod kątem oprocentowania, maksymalnej kwoty depozytu oraz opłat dodatkowych i wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę. Nasz stale aktualizowany ranking kont oszczędnościowych, znacznie ułatwi Ci takie porównanie.

Wspomnieliśmy już o sensie posiadania rachunku oszczędnościowego, korzyściach płynących z regularnego odkładania, zatem nie będziemy już do nich wracać, podobnie jak do niewygód, jakie płyną z trzymania funduszy w domu. Nie, teraz jest czas, by przejść do Ciebie, jednoosobowej firmy, którą będziesz aż do samego końca. Stworzyliśmy ranking najlepszych kont oszczędnościowych w Polsce właśnie dla osób patrzących na swoje życie niczym dyrektor/ka potężnej firmy, której los jest tylko w jego/jej rękach. Każdy mądry zarządca rozumie, jak ważnym jest zapewnienie swojej działalności pomyślnej przyszłości, a jeszcze lepiej wie, że przyszłość może nieraz zaskoczyć, niekoniecznie pozytywnie. Gdy nadchodzi kryzys, dobrze mieć świadomość, że przygotowało się uprzednio plan awaryjny zapewniający ratunek. Odłożone fundusze to bezpieczna/y Ty w przyszłości na wygodnej szalupie. Nie zamierzamy Cię przekonywać do wybrania konkretnej szalupy, chcemy tylko przedstawić Ci najlepsze spośród dostępnych na rynku, decyzję o czy i o tym, którą wybierzesz pozostawiając tylko Tobie.

Zabezpieczenie konta oszczędnościowego – czy można stracić oszczędności w banku?

Konta oszczędnościowe, podobnie jak inne rachunki bankowe, są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. BFG jest instytucją, która w razie upadku banku zapewnia wypłatę utraconych środków ulokowanych na depozycie bankowym. W przypadku wydania przez Komisję Nadzoru Finansowego decyzji o zawieszeniu działalności danego banku, następuje proces wypłaty oszczędności. Gwarancjami objęte są zarówno depozyty złotowe jak i walutowe. W całości gwarantowane są depozyty do równowartości 100 000 euro w złotych. Nie ma znaczenia liczba posiadanych rachunków w danym banku.

Konto oszczędnościowe - czym się kierować przy wyborze?

Wybierając rachunek oszczędnościowy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego oprocentowanie. Zanim jednak zdecydujemy się na korzystanie z konkretnego produktu bankowego, sprawdźmy, czy reklamowane oprocentowanie nie obowiązuje tylko w przypadku spełnienia konkretnych warunków. Należy również zwrócić uwagę na wszystkie potencjalne koszty, jakie może generować korzystanie z wybranego przez nas rachunku. Bardzo często opłatami obarczone jest np. wykonywanie przelewów (jeden w miesiącu zazwyczaj jest bezpłatny, za kolejne klient musi zapłacić).

Czy konto oszczędnościowe się opłaca?

Zakładając konto oszczędnościowe, możemy liczyć na połączenie zalet lokaty i zwykłego rachunku osobistego. Jeżeli zagłębimy się w ofertę rynkową, z pewnością znajdziemy produkt bankowy, który będzie spełniał nasze potrzeby. Zazwyczaj bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, jakie koszty wiążą się z wykonywaniem przelewów, gdyż ta usługa często jest płatna. Plusem konta oszczędnościowego, niezaprzeczalnie jest fakt, że możemy w dowolnej chwili mieć dostęp do środków, które posiadamy, ponieważ nie ulegają one w żaden sposób zamrożeniu.

Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa?

Na to pytanie, każdy musi odpowiedzieć sobie sam, analizując własne potrzeby. Lokaty są zazwyczaj nieco lepiej oprocentowane, przez co mogą gwarantować większy zysk. Prawdą jest jednak, że konta oszczędnościowe są bardziej funkcjonalne i elastyczne. Choć zazwyczaj posiadają one pewne obwarowania, to znajdujące się na nich środki, w żaden sposób nie mogą zostać zamrożone, dzięki czemu cały czas mamy do nich swobodny dostęp. Jeśli więc nie możemy sobie pozwolić na długotrwałe zamrożenie pieniędzy, konto oszczędnościowe będzie dla nas zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Proces towarzyszący zakładaniu konta oszczędnościowego wygląda bardzo podobnie, do otwierania pozostałych typów rachunków. Najpierw należy sprecyzować, jakimi cechami powinno odznaczać się poszukiwane przez nas konto. Następnie, należy wybrać sposób, w jaki chcemy je otworzyć. Może to nastąpić bezpośrednio w oddziale banku albo przez internet. Po podaniu danych, umożliwiających zweryfikowanie naszej tożsamości, nastąpi proces weryfikacji. Po jego zakończeniu, będziemy mogli cieszyć się w pełni funkcjonalnym kontem.

Czy konieczna jest wizyta w oddziale, w celu podpisania umowy?

Nie, obecnie od klienta zależy, w jaki sposób chce podpisać umowę. Można to zrobić w sposób tradycyjny, odwiedzając placówkę banku i wszystkie formalności załatwiając na miejscu. Jeśli jednak nie po drodze nam do banku, bez problemu możemy otworzyć konto oszczędnościowe, korzystając z internetu. Rozwinięta bankowość online pozwala na zaoszczędzenie czasu i otworzenie konta o dogodnej dla nas porze. Dzięki możliwości wyboru, każdy klient będzie w stanie wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Nasza witryna używa plików cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. ROZUMIEM