Ranking Kont Oszczędnościowych

Zanim zaczniesz oszczędzać pieniądze, oszczędź nieco swój czas.

Poznaj rachunki, które o Twoje fundusze zadbają najlepiej.Ranking: Najlepsze Konta Oszczędnościowe - Wrzesień 2019

Oszczędzanie to forma inwestycji, w której inwestujemy w firmę działającą na rynku do końca naszych dni: nas samych. Zaoszczędzone pieniądze największą moc sprawczą osiągają nie wtedy, gdy zostały już spożytkowane, lecz wtedy, gdy wciąż czekają na właściwy moment, a samo ich istnienie na rachunku oszczędnościowym jest gwarancją spokoju psychicznego, którego nie zapewnią nam towary i usługi, któreś my już zakupili. Czy zatem warto oszczędzać? Redakcja Najlepszych Banków uważa, że jak najbardziej tak i specjalnie dla Was przygotowała ranking kont oszczędnościowych:

 1. Konto Oszczędnościowe 2,8%

  Konto Firma TO JA w Idea Banku

  OPROCENTOWANIE
  ZAKRES KWOT
  2,80%
  do 400 000 zł

 1. Konto Mocno Oszczędnościowe

  Konto Mocno Oszczędnościowe

  OPROCENTOWANIE
  ZAKRES KWOT
  2,70%
  do 20 000 zł

 1. Konto Oszczędnościowe Profit

  Konto 360° w Millenium Banku

  OPROCENTOWANIE
  ZAKRES KWOT
  2,70%
  do 100 000 zł


Oszczędzać czy nie oszczędzać – oto jest pytanie!

Oszczędzać pieniądze – pewni każdy z czytelników zgodzi się, że łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić. Nie ma co ukrywać, że bogata (a z pewnością znacznie bogatsza niż w poprzednim ustroju) oferta produktów i usług dostępnych na rynku sprawia, że co rusz stajemy przed jakże współczesnym dylematem: kupić czy nie kupić? Czasy się zmieniają, gospodarcze recepty znajdują swoje miejsce i są z niego usuwane i choćby tego nie chcieli, to żyjemy w świecie, który zalewa nas różnorodnością ofert skierowanych w mniejszym stopniu do naszych rozumów, a w większym do naszych serc i przyzwyczajeń. Kupuj, kupuj, kupuj – zdaje się krzyczeć do nas każdy napis i znak w przestrzeni już nie tylko publicznej, ale w coraz większym stopniu prywatnej. Kupić rzecz lub usługę, która polepszy nas życiowy standard bądź zaspokoi nasze pragnienie, jakimkolwiek by ono nie było, to nic złego, lecz rozwaga i trzeźwy umysł podpowiadają, że czasem lepiej na coś zaoszczędzić i dostać coś lepszego w późniejszym czasie, niż dostać coś szybko, lecz znacznie gorszej jakości. Ale oszczędzanie pieniędzy to nie tylko prosta droga do zaspokojenia swojej potrzeby na towary i usługi, to także jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) sposób na zapewnienie sobie bezpiecznej przyszłości. Nawet najmniejsza kwota odłożona na czarną godzinę może by na wagę złota. Jeśli zatem nie zanudziły Cię dotychczasowe dywagacje na temat sensu posiadania konta oszczędnościowego i co ważne, jego regularnego użytkowania, to znaczyć może tylko dwie rzeczy: po pierwsze, że rozumiesz jak ważne jest odkładanie pieniędzy i po drugie, że Najlepsze Banki są miejscem dla Ciebie. Z naszej strony pragniemy dodać tylko, że lubimy przedstawiać sprawę jasno i w sposób jak najbardziej zrozumiały dla Czytelnika, gdyż nie zapominamy, że zrozumienie decyzji, jakie możemy podjąć odnośnie naszych finansów pozwala na podjęcie jak najlepszej decyzji o ich przyszłości.

Konta oszczędnościowe, czyli słów kilka o twardych materacach

Jeśli nadal z nami jesteś i czytasz te słowa, to świetny znak zarówno dla Ciebie jak i dla nas: dla Ciebie, gdyż masz szansę zapoznać się z najlepszymi kontami osobistymi w Polsce i dla nas, gdyż Twoja obecność tutaj świadczy o tym, że nasza praca związana z wyszukiwaniem najlepszych ofert nie poszła na marne. Wspomnieliśmy w nagłówku o materacach i wspomnienie to ma swoją przyczynę: uważamy, że zbyt wiele Polek i Polaków trzyma swoje fundusze właśnie w przysłowiowych już materacach. Oszczędności ukryte w mieszkaniu bądź jakimś innym „bezpiecznym” miejscu mają tę zaletę, że są praktycznie na wyciągnięcie ręki. Jednak nie posiadają tej jednej, całkiem przyjemnej cechy, którą mogą zapewnić im banki, mianowicie nie zarabiają na siebie. Ich oprocentowanie wynosi okrągłe zero. Jeśli dodamy do tego fakt, że regularne odkładanie pieniędzy w ten sposób to nic innego jak regularne wydeptywanie ścieżki do miejsca ukrycia naszego skarbu. Wygodny materac to podstawa spokojnego snu, jednak wcale nie sądzimy, iż wypchanie go gotówką to dobry sposób na nocny wypoczynek: twardy materac nam go nie poprawi. Oczywiście, pisząc o materacu używamy przenośni, jasnym jednak dla każdego z naszych Czytelników będzie myśl, która nam przyświeca. Wiemy, iż sporo banków pokazało Polakom jak i gdzie nie powinno się lokować swoich oszczędności, nie znaczy to jednak, że lokowanie ich w obrębie własnego domostwa wydaje się być lepszą perspektywą. Tworząc ranking kont oszczędnościowych przyświecała nam myśl, by ograniczyć ryzyko utraty pieniędzy do minimum. Przejdźmy zatem do kryteriów, jakie postawiliśmy przed rachunkami oszczędnościowymi dostępnymi w Polsce.

Czym różni się konto oszczędnościowe od lokaty?

Konto to rozwiązanie dużo bardziej elastyczne, dające dużo większe możliwości dysponowania zgromadzonymi środkami. Zakładając lokatę, deponujemy określoną kwotę na konkretny czas, bez możliwości dopłacenia środków, a jeśli chcemy wypłacić pieniądze przed terminem lokaty, to z reguły narażamy się na utratę wszystkich zgromadzonych odsetek. W przypadku konta oszczędnościowego środki możemy zarówno dopłacać, jak i wypłacać w dowolnym momencie bez strat.

Z reguły jest jednak tak, że lokaty mają wyższe oprocentowanie, aniżeli konta oszczędnościowe, co w praktyce oznacza, że lokując pieniądze na koncie, zarobimy mniej. Oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły. Stosunkowo często pojawiają się promocyjne ofert dla nowych klientów otwierających rachunek oszczędnościowy w danym banku. Są one wyżej oprocentowane (niekiedy nawet lepiej niż lokaty), ale większy zysk jest ograniczony czasowo trwaniem promocji oraz wysokością wpłacanych środków.

Dokonując wyboru pomiędzy lokatą a rachunkiem oszczędnościowym, zwróćmy szczególną uwagę na takie aspekty jak: maksymalna kwota inwestycji, długość trwania okresu promocyjnego oprocentowania, do jakiej grupy klientów skierowana jest oferta oraz czy skorzystanie z niej wiąże się z koniecznością posiadania dodatkowych produktów bankowych, które mogą generować koszty, przykładowo konta osobistego.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Zarabianie pieniędzy nie jest rzeczą łatwą. Tym poważniej należy traktować wszystkie odsetki, które otrzymujemy od już zarobionych pieniędzy. Skoro tak ciężko pracuje się na pieniądze, to i one powinny równie ciężko pracować dla swoich właścicieli. Jednym z bezpieczniejszych rozwiązań oszczędnościowych są konta, które pozwalają na zarabianie odsetek bez zamrażania środków na długi okres, jak to ma miejsce w przypadku lokat bankowych. Lecz choć konta oszczędnościowe znane są wielu ludziom, nie wszyscy wiedzą jak wybrać najlepsze konto tego typu, które wyciągnie z naszych pieniędzy wszystko, co możliwe.

Ranking Kont Oszczędnościowych - Nasze kryteria:

Bezpieczeństwo banku i lepsza alternatywa dla Twojego mieszkania.

renoma

Pewnie uważny Czytelnik naszego serwisu zauważył już, że pierwszym naszym kryterium jest zawsze bezpieczeństwo i renoma banku, którego ofertę przedstawiamy. Gdybyśmy choćby przez chwilę zapomnieli o nim, to moglibyśmy od razu zamknąć nasz serwis, a najwolniejszy z nas zgasiłby światło. Bezpieczeństwo, jakie reprezentuje sobą bank to absolutny warunek, który musi spełnić ów spełnić, by jego konto oszczędnościowo mogło choćby pomyśleć o znalezieniu się w naszym rankingu najlepszych kont oszczędnościowych w Polsce. Podważamy skuteczność i bezpieczeństwo trzymania pieniędzy w materacach nie po to przecież, by prezentować bank, który sam nie jest ani bezpieczny, ani renomowany. Nie znajdziecie tu rachunku oszczędnościowego od banku, który nie podchodzi poważnie do pieniędzy swoich klientów, co to to nie!

Oprocentowanie – gdy fundusze bezpiecznie leżą, także mogą zarabiać.

opłaty

Dobry rachunek oszczędnościowy to rachunek dobrze oprocentowany. Mnogość kont oszczędnościowych dostępnych na polskim rynku sprawia, że ilość różnych informacji o procentach i szczegółowych warunków ich naliczania może przyprawiać o zawrót głowy każdego z nas, kto chce mądrze zaoszczędzić swoje pieniądze. Mamy tu zatem drugie kryterium, które wzięliśmy pod uwagę tworząc ranking najlepszych kont oszczędnościowych: wysokość oprocentowania. Tu sprawa jednak nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, bowiem procenciki jakimi kusić nas będą banki zależą częstokroć od wielu zmiennych. Nie z nami jednak te numery, dlatego też i w tej materii konta oszczędnościowe musiały wykazać się nie tylko atrakcyjnością oprocentowania, ale i możliwe najniższym obwarowaniem w jego przyznawaniu.

Aktualnie rynkowy standard to od 0 do 2%, a jedynie niektóre banki oferują oprocentowanie na poziomie 4% lub czasem nawet więcej. W przypadku kont oszczędnościowych oprocentowanie zmienia się wraz z upływem czasu i warunkami ekonomicznym i w kraju, nie należy się więc przywiązywać do długofalowego utrzymywania przez bank oprocentowania na jednym poziomie. Z dużym prawdopodobieństwem może się ono w najbliższym czasie mocno zmienić. Tym bardziej warto szukać najkorzystniejszych ofert na rynku.

Koszty działań związanych z rachunkiem – lepiej płacić mniej za swoje.

koszty

Konta oszczędnościowe mają to do siebie, że pozwalają nam bezpiecznie trzymać swoje pieniądze. Banki pozwalają nam swobodnie wpłacać na nie swoje pieniądze, jednak w kwestii wypłat nasza swoboda zostaje znacznie ograniczona. Jeśli zwykle jedna wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest darmowa, to za następne zwykle trzeba zapłacić. Ile? To już jest trzecie z naszych kryteriów, czyli koszty działań na rachunku. W jednym banku zapłacimy mniej, w innym więcej. Może się zdarzyć wręcz, że np. koszty naszych wypłat przekroczą zyski, jakie osiągamy z oprocentowania, dlatego wzięliśmy swoją listę tylko te rachunki, które zapewniają najniższe koszty lub ich opłata jest żabą na tyle znośną, że można ją łatwo przełknąć.

Koszt prowadzenia

Zdecydowana większość kont oszczędnościowych dostępnych na rynku jest bezpłatna. Ale niektóre banki decydują się na zmianę tego podejścia i zaczynają pobierać niewielkie, ale symboliczne opłaty za prowadzenie konta. Przy bardzo niskim saldzie może to oznaczać, że środki zamiast rosnąć - nieznacznie bo nieznacznie - ale maleją. Koszty prowadzenia należy więc uwzględnić, choć dla dla większości istotniejsze będzie oprocentowanie.

Koszt przelewów

Jeśli osoba zakładająca konto posiada jakieś inne oszczędności, łatwiej dostępne, koszty przelewów nie będą istotne. Ale dla osób które co jakiś czas mają ochotę nieco uszczuplić zgromadzone oszczędności, swego rodzaju karą może być koszt przelewu. Najczęściej pierwszy zlecony w danym miesiącu kalendarzowym przelew jest bezpłatny, a za każdy kolejny należy zapłacić. Koszt pojedynczego przelewu to kilka złotych, również i on może okazać się większy niż odsetki doliczane do konta części klientów banku.

Opłaty dodatkowe

Niektóre banki mogą oferować specjalne warunki jedynie pod rygorem spełnienia dodatkowych obowiązków. Najczęściej będzie to założenie konta osobistego, często również muszą na nie wpływać pieniądze w określonej minimalnej wysokości. Niektóre banki żądają również wykonania określonego comiesięcznego obrotu kartą płatniczą. Czasem zdarza się nałożony obowiązek dodatkowego ubezpieczenia. O wszystkie te koszty należy zapytać doradcę lub samodzielnie sprawdzić w regulaminie świadczenia usług lub tabeli opłat.

Konto oszczędnościowe - czy to dobre rozwiązanie?

Jeśli planujesz rozpoczęcie regularnego oszczędzania, ale bez jakiegoś ściśle określonego celu i chcesz zachować możliwość swobodnego dysponowania pieniędzmi w razie potrzeby, to konto oszczędnościowe będzie dla Ciebie bardzo dobrym wyborem.

O ile rozwiązanie lokaty wiąże się często z utratą zgromadzonych odsetek, to rachunek oszczędnościowy nie naraża Cię na takie ryzyko (zysk jest po prostu obliczany według kwoty i okresu jej zdeponowania). Wypłata środków z konta jest natychmiastowa, trzeba się jednak liczyć z tym, że jest ona darmowa czasami tylko raz w miesiącu, a każda kolejna operacja wiązać się będzie z opłatą dodatkową. Dlatego warto przed założeniem takiego rachunku dokładnie przejrzeć dostępne na rynku oferty pod kątem oprocentowania, maksymalnej kwoty depozytu oraz opłat dodatkowych i wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę. Nasz stale aktualizowany ranking kont oszczędnościowych, znacznie ułatwi Ci takie porównanie.

Wspomnieliśmy już o sensie posiadania rachunku oszczędnościowego, korzyściach płynących z regularnego odkładania, zatem nie będziemy już do nich wracać, podobnie jak do niewygód, jakie płyną z trzymania funduszy w domu. Nie, teraz jest czas, by przejść do Ciebie, jednoosobowej firmy, którą będziesz aż do samego końca. Stworzyliśmy ranking najlepszych kont oszczędnościowych w Polsce właśnie dla osób patrzących na swoje życie niczym dyrektor/ka potężnej firmy, której los jest tylko w jego/jej rękach. Każdy mądry zarządca rozumie, jak ważnym jest zapewnienie swojej działalności pomyślnej przyszłości, a jeszcze lepiej wie, że przyszłość może nieraz zaskoczyć, niekoniecznie pozytywnie. Gdy nadchodzi kryzys, dobrze mieć świadomość, że przygotowało się uprzednio plan awaryjny zapewniający ratunek. Odłożone fundusze to bezpieczna/y Ty w przyszłości na wygodnej szalupie. Nie zamierzamy Cię przekonywać do wybrania konkretnej szalupy, chcemy tylko przedstawić Ci najlepsze spośród dostępnych na rynku, decyzję o czy i o tym, którą wybierzesz pozostawiając tylko Tobie.

Pytania i odpowiedzi:


Konto oszczędnościowe - czym się kierować przy wyborze?

Czy konto oszczędnościowe się opłaca?

Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa?

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Czy konieczna jest wizyta w oddziale, w celu podpisania umowy?