Ranking Kart Kredytowych

Karty kredytowe jeszcze kilka lat temu dostępne były jedynie dla wybranych, dziś karta kredytowa dostępna jest niemal dla każdego. Jest dobrym sposobem na zwiększenie swoich możliwości finansowych i ciekawą alternatywą dla kredytów bankowych. Pytając gdzie można wziąć darmowy kredyt na święta, albo na wakacje znajdujesz rozwiązanie pod warunkiem, że masz już kartę kredytową, a kredyt spłacisz w kilka tygodni.

Najlepsze Karty Kredytowe – Lipiec 2021

Ranking kart kredytowych powstał w oparciu o wskaźniki, którymi kierują się klienci przy wyborze karty kredytowej. Główne parametry, którymi sugerowaliśmy się przy ocenie kart to: koszty wydania i użytkowania karty, długość okresu bezodsetkowego, maksymalny limit możliwy do uzyskania oraz możliwość wydania karty na oświadczenie. Nie bez znaczenia była również wysokość minimalnego dochodu potrzebnego do złożenia wniosku o kartę, ubezpieczenie transakcji nieuprawnionych i udogodnienia.

Karta kredytowa w skrócie

Karta kredytowa to doskonałe rozwiązanie, gdy planujesz większe zakupy lub pojawią się niespodziewane wydatki, a nie masz wystarczającej gotówki. Warto odróżniać kartę kredytową od karty płatniczej. Kartą płatniczą możesz płacić w punktach handlowo-usługowych i przez internet, a pieniądze są od razu pobierane z twojej karty / konta. Karta kredytowa również służy do płacenia np. w sklepach z tym, że kupujesz na kredyt, pieniądze nie są odciągane z twojego konta od razu po transakcji. Zadłużenie spłacasz w okresie rozliczeniowym. Jeśli przekroczysz dostępny limit na karcie kredytowej, nie spłacisz zadłużenia w terminie wtedy naliczane są odsetki.

Najważniejsze parametry karty kredytowej

Główne parametry, jakie trzeba brać pod uwagę przy wyborze idealnej dla siebie karty kredytowej to: koszty wydania i użytkowania karty, długość okresu bezodsetkowego, maksymalny limit do wykorzystania oraz możliwość wydania karty na oświadczenie. Istotna z perspektywy klienta jest też wysokość dochodu, uprawniająca do złożenia wniosku o kartę oraz ubezpieczenie transakcji nieuprawnionych.

Zastanów się, do czego potrzebujesz karty kredytowej

Zanim zdecydujemy się na konkretną kartę, warto też zastanowić się, do czego jest nam ona potrzebna i w jaki sposób będziemy z niej korzystać. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie: jak często zamierzamy korzystać z karty, jak bardzo chcemy się zadłużać, czy będziemy robili częste zakupy w znanych sieciach handlowych czy może zamierzamy wypłacać kartą kredytową pieniądze z bankomatu. Ważne jest też, czy planujemy płacić kartą za granicą i czy zależy nam na ubezpieczeniu i atrakcyjnych usługach dodatkowych.

Ważne opłaty, oprocentowanie i okres bezodsetkowy

Wybierając kartę kredytową, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej cenę. Najczęściej roczny koszt korzystania z karty to kilkadziesiąt złotych. Można jednak znaleźć promocyjne oferty, gdzie bank nie pobiera żadnych opłat albo zwalnia z nich po wykonaniu określonej liczby transakcji lub na określoną ich kwotę.

Bardzo ważne jest oprocentowanie karty kiedy przedłuży nam się okres spłaty. Standardowo jest to około 20 procent. Jeśli zamierzamy regularnie, co miesiąc, spłacać całość zadłużenia, oprocentowanie jest bez znaczenia. Ważniejszy wówczas jest czas trwania okresu bezodsetkowego, czyli po ilu dniach musimy spłacić całość zadłużenia, by nie naliczono nam odsetek.

Ciekawe możliwości dodatkowe

Dobra karta kredytowa ma też obowiązkowe ubezpieczenie od nieuprawnionych transakcji. Najlepiej, gdy jest ono bezpłatnie dodawane do karty. Ciekawe są też różnego rodzaju programy rabatowe, możliwość płacenia zbliżeniowego czy dodatkowe usługi – jednak traktujmy je jako uatrakcyjnienie oferty, a nie jako kluczowy powód wybrania danej karty.

Jeśli karta ma służyć tylko do płatności i zakupów bez zaciągania kredytu wówczas wystarczy karta płatnicza. Karty płatnicze debetowe są zwykle mniej kosztowne od kart kredytowych, najczęściej jednak możemy być zwolnieni z opłaty za każdą kartę po wykonaniu określonej liczby transakcji lub po spełnieniu innych warunków, ale różnica między kartą debetową i kartą kredytową jest zasadnicza: tylko dzięki karcie kredytowej otrzymasz na okres bezodsetkowy nieoprocentowany kredyt w banku.

Podsumowanie

Karty kredytowe to nie tylko wygoda użytkowania i przyjemność płacenia za zakupy, ale też konieczność dbania o ich bezpieczeństwo. Banki wraz z kartą kredytową oferują ubezpieczenia, które w przypadku kradzieży samej karty lub np. nieuprawnionej wypłaty gotówki z bankomatu pokryją Twoje straty. Warto zwrócić na to uwagę i prosimy pamiętać, że odpowiedzialne zachowanie posiadacza karty płatniczej jest elementem decydującym o tym, czy dokonywanie płatności kartami będzie charakteryzowało się wysokim czy niskim poziomem bezpieczeństwa.

Nasza witryna używa plików cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. ROZUMIEM