Ranking kont osobistych
Ranking Kont Osobistych – Lipiec 2021
Witaj! Cieszymy się, że pozwoliłaś/eś nam na przedstawienie sobie rankingu, którego podstawowym celem jak i sensem istnienia jest pomóc Ci w podjęciu najlepszej decyzji dotyczącej założenia konta osobistego w jednym (bądź wielu, jeśli takie jest Twoje życzenie) z dostępnych i starannie prześwietlonych pod względem bezpieczeństwa banków w Polsce.
Nasz ranking kont osobistych zawiera dziewięć pozycji. Wydawać się może, że jest to relatywnie niewielka ilość w porównaniu z rankingami tworzonymi przez inne serwisy, lecz jeśli ktoś zechciałby go nazwać szaleństwem, to zapewniamy Cię, iż jest w nim metoda. Jakaż to metoda się kryje za waszym rankingiem, zapyta zapewne bankowy sceptyk? Z przyjemnością odpowiemy w rozwinięciu, na wstępie jednak chcielibyśmy pokazać jak on się aktualnie prezentuje:
Konto bankowe to podstawowy produkt finansowy, z którego korzystają niemal wszyscy. Rachunek osobisty w banku to dzisiaj rzecz niezbędna. Dzięki niemu możemy robić przelewy na inne konta, przetrzymywać środki pieniężne, otrzymywać pensję, płacić rachunki – a jeśli do konta jest dołączona karta debetowa, możemy dokonywać płatności bezgotówkowych.
Konto w banku to nie tylko praktyczne udogodnienia, ale także koszty. Postanowiliśmy przeprowadzić analizę rachunków osobistych dostępnych w polskich bankach. Sprawdziliśmy, jakie możliwości dają dzisiaj poszczególne konta. Porównaliśmy koszty związane z posiadaniem rachunku w konkretnych bankach. Dowiedzieliśmy się także, jakie dodatkowe warunki należy spełnić, aby móc zoptymalizować koszty związane z kontem osobistym. Poniższy ranking to mały przewodnik po aktualnych ofertach kont bankowych. Mamy nadzieję, że ta analiza ułatwi porównanie ofert i umożliwi wybór konta najlepiej dopasowanego do waszych potrzeb.
Najlepsze konta osobiste – porównanie dziewięciu ofert
Zacznijmy od właściwego rozumienia przedrostka „naj-”, który jak wiadomo, tworzy stopień najwyższy przymiotników i przysłówków przez dodanie go do form stopnia wyższego. Jeśli coś jest „lepsze” to „najlepsze” siłą rzeczy (tudzież poprawności języka polskiego) musi stać ponad tym, co uznaliśmy za „lepsze”. Dobrze, ale dość już powtórek ze szkoły, czas zająć się tym, co nas najbardziej interesuje, a skoro rozmawiamy o finansach, to do nich teraz przejdźmy. Tworząc ranking najlepszych kont osobistych w Polsce nie oglądamy się na konta „lepsze”; nie, tego typu zabawy zostawiamy tym, dla których przedstawianie kont i ich reklama to biznes jak każdy inny, biznes, w którym nie ma krzty pasji, zamiast której nie mamy nic pond tanią ofertę marketingową, gdzie wyrazy „okazja” i „promocja” odmieniane są przez wszystkie przypadki.
Ranking najlepszych kont osobistych, jak sama nazwa wskazuje, skupia się tylko na najlepszych rachunkach dostępnych w Polsce, lecz przede wszystkim na rachunkach, które sami byśmy założyli (i które w wielu przypadkach także posiadamy). To nie jest lista, na której zawieramy kilkanaście pozycji, z których każda zajmuje czołowe miejsce na podium. Chociaż i my posiadamy podium, to jest to tego typu podest na którym indywidualne różnice przestają mieć większe znaczenie. Wciąż mówimy o liście, na którym znalazło się miejsce tylko dla najlepszych. Dziewięć pozycji, nie mniej i nie więcej, to dostatecznie duże pole wyboru, by podjąć właściwą decyzję i zarazem dostatecznie małe, by się w nim nie pogubić. To jest właśnie nasze rozumienie wyrazu „najlepsze”: starannie wyselekcjonowane, poddane próbom rynku i użytkowników, prześwietlone najdokładniejszym finansowym aparatem Rentgena.
Ranking Kont Osobistych – Nasze kryteria:
Czego zatem się spodziewać po rankingu, który ułożyliśmy? Jakie kryteria spełnić musiały konta bankowe dla klientów indywidualnych, by znaleźć się w tym zestawieniu? Gdy opadła już kurzawa na pobojowisku (tak, układanie tego typu listy to walka nie tylko z morzem ofert, ale i kolegami z Redakcji) i wyłoniło się z niej tylko dziewięć rachunków osobistych, to jakimi atutami się rzeczone rachunki wykazały, że tak wiele ich konkurentów poległo i nie znalazło u nas swojego miejsca?
Na co zwrócić uwagę analizując samemu oferty kont osobistych?
Duża część kont osobistych wiąże się z ponoszeniem różnego rodzaju opłat, ale jeśli tylko spełnimy warunki stawiane nam przez bank – możemy je ominąć. Opłat można uniknąć np. wydając określoną kwotę kartą debetową. W przypadku niektórych kont można zdobyć dodatkową premię lub otrzymać zwrot część kwoty wydanej kartą.
Najczęstsze koszty występujące przy korzystaniu z rachunków osobistych
Obecnie, duża część kont posiada opłaty związane z korzystaniem z danego rachunku. Jest to spowodowane m.in. niskimi stopami procentowymi w Polsce. Banki przy niskich stopach, operują na niższej marży odsetkowej. Przez to, muszą do swoich cenników wprowadzać dodatkowe opłaty, aby zarabiać na swojej działalności. Widać to było bardzo dobrze na początku 2017 roku. Kilka banków, które do tej pory szczyciło się darmowymi rachunkami osobistymi wprowadziło opłaty np. za wypłaty z bankomatów lub inne czynności związane z obsługą konta. Dzisiaj ciężko znaleźć całkowicie darmowy rachunek. Konto osobiste może nie wiązać się z ponoszeniem kosztów, ale tylko przy spełnieniu pewnych warunków. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane opłaty i prowizje występujące przy korzystaniu z konta osobistego.
- Opłata za założenie/prowadzenie konta
- Opłata za kartę debetową (wydanie i korzystanie)
- Opłata za wypłaty z bankomatów (w kraju i na świecie)
- Opłata za przelewy (rzadko spotykana wśród najlepszych ofert)
Są to podstawowe opłaty, na jakie można natknąć się korzystając z kont osobistych w polskich bankach. Opłata za przelewy jest rzadziej spotykana, choć w przypadku niektórych ofert jest pobierana. Jednak jeśli chodzi o najlepsze konta – banki unikają pobierana opłat za przelewy – zwłaszcza internetowe. Banki wprowadzają także, bardziej “wyrafinowane opłaty” np. prowizja za potwierdzenie transakcji przez Internet. Jeśli w przypadku jakiejś oferty pojawią się niestandardowe koszty – jest to uwzględnione w rankingu.
Jak uniknąć opłat?
W przypadku niektórych ofert można uniknąć poszczególnych opłat i prowizji. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są:
- Opłata za prowadzenie konta – można jej uniknąć dzięki zapewnieniu odpowiednich miesięcznych wpływów na rachunek
- Opłata za kartę debetową – można ją ominąć, dokonując transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę
- Opłata za wypłaty z bankomatów – można jej uniknąć wypłacając środki ze wskazanych bankomatów (np. należących do konkretnej sieci) lub wypłacając określoną kwotę (w ciągu miesiąca lub jednorazowo)
- Opłata za przelewy – wykonując odpowiednią ilość przelewów
Co oferują banki w ramach warunków promocyjnych?
Banki, aby przyciągnąć nowych klientów do swojej oferty produktowej, umożliwiają założenie kont osobistych na warunkach promocyjnych. Jeśli zdecydujemy się na ofertę promocyjną, możemy uzyskać różnego rodzaju korzyści. najczęściej są to:
- Premia pieniężna – przelewana na konto uczestnika promocji
- Zwroty części wydanych środków – popularny moneyback, w ramach którego można odzyskać procent wydanej najczęściej za pomocą kart debetowej środków pieniężnych
- Atrakcyjne oprocentowanie – możliwość jednoczesnego otworzenia konta oszczędnościowe lub lokaty z promocyjnym oprocentowaniem
- Voucher – bon pieniężny do wydania w określony sposób
- Nagroda rzeczowa – najczęściej sprzęt elektroniczny
Jeśli chcemy założyć konto osobiste i wziąć udział w promocji, w celu otrzymania wyżej wymienionych korzyści, będziemy prawdopodobnie musieli spełnić określone wymogi. Warunki promocji są szczegółowo opisane w regulaminie akcji promocyjnej. Biorąc udział w promocji, przeważnie będziemy musieli:
- zapewnić wpływy na rachunku
- zagwarantować odpowiedni obrót na koncie
- wykonać wymaganą liczbę określonych transakcji
- skorzystać z pewnych form płatności
Oczywiście są to przykładowe warunki, jakie mogą pojawić się w promocjach bankowych. Mogą się one od siebie różnić, w zależności od banku.
Ranking Kont Osobistych – podsumowanie
Konkurencja na rynku kont osobistych jeszcze nigdy nie była tak wielka. Rynek finansowy jest wręcz zalewany nowymi rachunkami, a każdy z nich chciałby nosić miano najlepszego. My jednak rozumiemy, że dla każdego klienta „najlepsze” nie zawsze znaczy to samo, dlatego też nasz ranking kont osobistych skupia się także na poszczególnych preferencjach potencjalnych użytkowników. Dziewięć kont osobistych to naszym zdaniem maksimum wyboru dla czytelnika naszego rankingu; dziewięć kont to także maksimum pracy dla załogi naszego serwisu, który stale czuwa nad nowymi ofertami co rusz ukazującymi się na rynku.
Kończąc już, chcemy Ci podziękować, po pierwsze, za dotrwanie do końca tego być może przydługiego tekstu i zrozumienie kryterium, jakim się kierowaliśmy tworząc niniejszy ranking; po drugie, dziękujemy Ci za góry (i jak wierzymy nie bez podstaw) za zainteresowanie, nie tyle naszym serwisem, co bezpieczeństwem swoich finansów, za którym stoją bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich – to ważne, by potrafić zapewnić sobie bezpieczną przyszłość.
Konto osobiste - w jakim banku najlepiej założyć?
Przed zdecydowaniem się na założenie konta w banku najlepiej przejrzeć ofertę zamieszczonych banków w rankingu, a następnie wybrać najlepszy według własnych wymagań. Każdy od konta bankowego oczekuje czegoś innego i chce je wykorzystać do określonych przez siebie celów. Dla jednych ważne jest by wypłaty z każdego bankomatu na świecie były bez jakichkolwiek prowizji gdyż dużo podróżują i jest im to przydane, dla innych rozbudowana i bez prowizji płatność mobilna czy w sieci. Konto ma przede wszystkim nam służyć więc zdecydowanie trzeba przejrzeć ofertę kilku banków tak aby mieć rozeznanie. Czasem zły wybór będzie skutkował dużymi prowizjami czy opłatami co będzie generowało nam dodatkowo zbędne koszty które da się uniknąć. Przemyślany i dopasowany to najlepszy wybór.
Jak założyć konto bankowe przez internet?
Aby otworzyć konto bankowe przez internet musimy wypełnić formularz na stronie wybranego banku. Zaczynając będziemy musieli podać imię i nazwisko, datę oraz miejsce swojego urodzenia, następnie adres zamieszkania i dane kontaktowe, PESEL, a także serię i numer dowodu osobistego. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych pora zapoznać się z odpowiednim regulaminem, umową i tabelom opłat i prowizji a dalej zaakceptować go. Wszystkie dokumentu będą udostępnione do naszego wglądu. Banku umożliwiają nam wiele możliwości w jaki sposób chcemy zawrzeć umowę:
– Umowę dostarcza nam kurier do domu w dogodnie wybranym terminie następnie musimy ją podpisać jeden egzemplarz zostawiam sobie a drugi oddajemy kurierowi.
– Zawarcie umowy za pomocą zwykłego przelewu ze swojego konta w innym banku na rachunek podany we wniosku. Przelew może być wykonany na dowolną kwotę i jest traktowany jako oświadczenie woli o zawarciu umowy.
– Podpisanie umowy w placówce danego banku.
Czy trzeba odwiedzać oddział banku?
Kiedy otwieramy konto w banku zazwyczaj zależy nam na tym, aby procedura ta przebiegła jak najszybciej i z jak najmniejszą ilością komplikacji. Częstą wątpliwością jest to, czy do założenia konta w banku niezbędna jest wizyta w oddziale interesującej nas instytucji. Dla wielu osób, szczególnie tych, które dużo pracują albo prowadzą bardzo aktywny tryb życia taka wizyta może być problemem.
Na szczęście obecnie nie ma konieczności otwierania konta bezpośrednio w oddziale. Dzięki rozwiniętej bankowości cały proces możemy przeprowadzić przez internet, o dogodnej dla nas godzinie.
Czy można uniknąć opłat związanych z kontem?
W większości przypadków prowadzenie konta i korzystanie z karty jest bezpłatne lub może się takie stać przy spełnieniu konkretnych warunków. Najczęściej takich jak wykonanie operacji z użyciem karty lub zlecenie jakiegoś przelewu. Korzystanie z bankomatów i bankowości online to kwestia mocno indywidualna, charakterystyczna dla danego produktu bankowego.
Przeczytajmy dokładnie warunki, a może się okazać, że w prosty sposób możemy uniknąć wszelkich dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem i korzystaniem z konta.
Czy konto osobiste może być kontem firmowym?
Tak. Polskie prawo nie reguluje kwestii mówiącej o tym, jaki rachunek powinien posiadać przedsiębiorca. W praktyce oznacza to, że jeżeli chcemy to nasz rachunek prywatny może stać się jednocześnie kontem firmowym. Jeżeli jednak chcemy oddzielić transakcje prywatne, od tych związanych z działalnością firmy to lepiej zdecydować się na prowadzenie oddzielnego konta firmowego.
Wszystko jednak zależy od naszych potrzeb i preferencji. Wybranie którejś z opcji jest zazwyczaj podyktowane wygodą osoby korzystającej z poszczególnych rachunków.