Kalkulator Zdolności Kredytowej

Dowiedz się czym jest zdolność kredytowa i jak ją zwiększyć.

Oblicz o jaką maksymalną kwotę kredytu możesz się ubiegać.


Zdolność kredytowa - co to jest?

Każda osoba, która chce się ubiegać o kredyt, musi wykazać się tzw. zdolnością kredytową. Taka zdolność to nic innego, jak wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy (wiarygodność wyliczana przez instytucję bankową, w której chcemy ubiegać się o dostanie kredytu.) Wiarygodność tę odnosi się do możliwości spłacenia wziętej pożyczki. W jaki sposób bank sprawdza, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacić wzięty kredyt? Głównym sposobem sprawdzania wiarygodności jest analiza dołączonych do wniosku o kredyt dokumentów. A także analiza dotychczasowej historii związanej z różnego rodzaju zobowiązaniami bankowymi.

Oblicz zdolność kredytową - kalkulator

Poniższy kalkulator obliczy maksymalną kwotę, na jaką będziesz mógł wziąć kredyt. Wystarczy, że podasz kilka parametrów takich jak: miesięczny dochód, okres spłaty, oprocentowanie kredytyu, rodzaj rat, ilość osób w gospodarstwie domowym i comiesięczne wydatki.

Jak wyliczyć zdolność kredytową?

Chcąc obliczyć dokładną zdolność kredytową, należy poświęcić nieco wysiłku, gdyż jej wyliczenie nie zawsze jest proste. Każda instytucja bankowa, zanim zdecyduje się dać komukolwiek kredyt, sprawdzi najpierw, czy dany kredytobiorca będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie. Aby sprawdzić swoją zdolność kredytową możemy skontaktować się z wybraną placówką bankową za pomocą infolinii albo odwiedzić oddział stacjonarny.

Najwygodniej jednak będzie skorzystać z narzędzi dostępnych w internecie. Są tą bezpłatne kalkulatory, pozwalające na obliczenie naszej zdolności kredytowej. Dzięki nim w prosty i bezproblemowy sposób możemy zobaczyć, czy dany bank będzie skłonny udzielić nam interesującej nas pożyczki.

Gotowe narzędzia dostępne w internecie, są bardzo proste w obsłudze i nieskomplikowane. Aby osiągnąć potrzebny nam wynik, wystarczy, że wpiszemy do kalkulatora żądane przez niego dane. Najważniejszym parametrem, który należy uwzględnić, jest nasz comiesięczny przychód. Dodatkowo, zazwyczaj należy podać okres kredytowania, wysokość oprocentowania nominalnego, typ rat, a także liczbę osób w naszym gospodarstwie domowym. Konieczne będzie również podanie stałych, miesięcznych zobowiązań finansowych. Podając takie dane, dostaniemy maksymalną kwotę, na którą będziemy w stanie otrzymać kredyt. Warto również mieć świadomość, że mamy możliwość sprawdzenia kalkulatorów konkretnych banków, dzięki czemu otrzymamy wynik najbardziej miarodajny dla interesującej nas instytucji bankowej.

Zdolność kredytowa - od czego zależy?

Nasza zdolność kredytowa jest kwestią bardzo złożoną, zależną od wielu czynników. Banki określają naszą zdolność pod kątem ilościowym i jakościowym. Analiza jakościowa polega na uwzględnieniu finanse, należące do potencjalnego kredytobiorcy. W ich skład wchodzą dochody, miesięczne koszty utrzymania, zadłużenia oraz obecne zobowiązania finansowe. Najlepsza sytuacja jest wtedy, kiedy klient posiada spore nadwyżki finansowe, pozwalające na legalną spłatę nowych zobowiązań. Istotne jest również źródło dochodów, które zostaje dokładnie prześwietlone. Dla banków najatrakcyjniejsze są osoby posiadające umowę o pracę, na czas nieokreślony. Osoby pracujące na innych warunkach, również są w stanie dostać kredyt. Będą jednak musiały udowodnić bankowi, że podołają spłacie zobowiązania.

Analiza jakościowa obejmuje wiek, stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu, wykształcenie, staż pracy, stanowisko, a także statusy - majątkowy i mieszkaniowy. Dla banków istotna jest również nasza historia znajdująca się w BIK-u.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Osoby ubiegające się o kredyt, bardzo często zastanawiają się, czy są w stanie w jakikolwiek sposób zwiększyć swoją zdolność kredytową. Ponieważ kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, dotyczącym wysokich kwot, bankom szczególnie zależy, aby osoby, którym udzielają takiego kredytu, były w stanie wykazać się dużą zdolnością kredytową. W jaki sposób jesteśmy w stanie wpłynąć na swoją zdolność kredytową? Przede wszystkim, należy spłacić wszystkie dotychczasowe zobowiązania. W zobowiązania wchodzą kredyty, prowadzone rachunki bankowe oraz konta z limitem. Jeżeili chcemy podnieść swoją zdolność kredytową, zrezygnujemy z posiadania tego typu kont.

Bardzo ważną kwestią jest również nasza historia w BIK-u. W raportach tworzonych przez tę instytucję, znajdują się zarówno negatywne,jak i pozytywne informacje na temat potencjalnego kredytobiorcy. Do pozytywnych należą m.in. terminowa spłata posiadanych zobowiązań. Chcąc posiadać dobrą historię w BIK-u, warto zaciągnąć niewielki kredyt konsumencki, który spłacimy w terminie. Wpłynie to pozytywnie, na naszą historię kredytową.

Jeżeli mamy możliwość, postarajmy się o umowę o pracę, na czas nieokreślony. Posiadając taką umowę, jesteśmy dla banków najbardziej wiarygodni. Dlatego, jeśli w najbliższej przyszłości zamierzamy starać się o kredyt, spróbujmy zdobyć pracę, która pozwoli nam na wykazanie się odpowiednią umową.

Zaciągnięcie kredytu we dwoje, również zwiększa naszą zdolność kredytową. Podając wspólne dochody, jesteśmy w stanie wykazać się większymi przychodami. Jeżeli więc mamy taką możliwość, to weźmy kredyt z partnerem, rodzicami albo rodzeństwem. W ten sposób zwiększymy swoją wiarygodność w oczach banku, który uzna “kredyt na dwoje,” za dodatkową formę zabezpieczenia. Dodatkowo, biorąc kredyt z kimś, zazwyczaj możemy liczyć na lepsze warunki lub wyższą kwotę kredytu.

Na naszą zdolność kredytową wpłynie również to, jakie raty wybierzemy. Choć najwięcej osób decyduje się na raty malejące, to nie są one najlepiej postrzegane przez banki. Bezpieczniejszym wyborem są raty równe, które w równym stopniu będą obciążać domowy budżet. Posiadając na samym początku raty wysokie, ryzykujemy tym, że bank uzna, że nie będziemy w stanie spłacić podjętego zobowiązania i odmówi przyznania nam kredytu. Ostatnią, bardzo istotną kwestią jest nasz wkład własny. Im większy wkładem jesteśmy w stanie się wykazać, tym lepiej. Według banku, będziemy osobami wiarygodnymi, które posiadały do tej pory jakieś oszczędności, będące formą zabezpieczenia finansowego. Odpowiedni wkład własny może również sprawić, że odsetki lub czas kredytowania, będą mniejsze.