RANKING KREDYTÓW SAMOCHODOWYCH

Nie stać Cię na wymarzony samochód?
Z pomocą przychodzi ranking kredytów samochodowych!

Ranking Kredytów Samochodowych – Lipiec 2021

Kredyty samochodowe są szczególnie przydatne, jeśli chcemy nabyć samochód, ale nie posiadamy odpowiednich środków. Wtedy gotówkowy kredyt na zakup samochodu może ułatwić nam nabycie wymarzonego auta. Przed wyborem konkretnego kredytu wymagana jest analiza ofert i porównanie warunków kredytowania. W tym może pomóc niniejsze zestawienie ofert i ranking kredytów samochodowych.

Najlepsza oferta kredytu samochodowego:

Kwota pożyczki
Okres spłaty mies
Rata:
1000.44PLN
RRSO:
9.67%
Do spłaty:
48021PLN
Santander Consumer Bank: Kredyt samochodowy
748
Osób wybrało tę ofertę
Wybieram
1
Wysokość raty
1000.44 PLN
Oprocentowanie nominalne
6.24%
Oprocentowanie rzeczywiste
9.67%
Prowizja
6%
Ubezpieczenie kredytu
0%
*Powyższe informacje mają charakter orientacyjny i mogą się różnić względem aktualnej oferty danej instytucji.

 

To czy dany kredyt jest opłacalny zależy od kilku czynników. Najważniejsze są warunki, na jakich zostanie udzielony nam kredyt samochodowy. Z kolei na warunki kredytu wpływa charakterystyka samochodu i nasza zdolność kredytowa.

Jedną z ważniejszych kwestii jest wartość samochodu. To od tego zależy kwota kredytu, o który będziemy się starali. Drugim aspektem jest wiek samochodu. Nowe samochody są droższe, ale banki przychylniej patrzą na zakup nowego auta, niż kupno używanego.  Warto także zwrócić uwagę na okres kredytowania oraz no to, czy wymagany jest wkład własny i ile wynosi.

Przedstawiamy tylko najlepsze oferty kredytów samochodowych dostępnych na rynku. Wniosek o kredyt można w łatwy sposób wysłać nie wychodząc z domu. Zaprezentowane oferty są najchętniej wybieranymi na rynku i posiadającymi najlepsze warunki.

Warunki kredytu

Banki w Polsce zazwyczaj oferują kredyty samochodowe na okres ok. 10 lat w przypadku nowych samochodów. Dla używanych samochodów przyjmuje się, że wiek auta i okres kredytowania łącznie nie może przekroczyć 15 lat.

Kwoty kredytów samochodowych mogą wynieść nawet 500 tys. zł. Jednak kredyty udzielane są na kwotę odpowiadającą wartości nabywanego samochodu. Chyba, że bank wymaga dodatkowego wkładu własnego.

Oprocentowanie kredytu samochodowego

Banki oferują kredyty samochodowe ze zmiennym i stałym oprocentowaniem. Przeważnie możemy spotkać się z ofertami kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, uzależnionym od stawek WIBOR na rynku międzybankowym. Zmienne oprocentowanie to ryzyko stopy procentowej. Gdy stopy procentowe wzrosną, również koszty kredytu będą wyższe. W najbliższym czasie nie powinniśmy jednak spodziewać się wzrostu stóp procentowych w Polsce.  Ostatnia zmiana stóp miała miejsce w 2015 roku. Obecnie, przy tak niskiej inflacji nic nie zapowiada zmian stóp procentowych. Wysokość oprocentowania jest ograniczona ustawowo do 4-krotnośći stopy lombardowej. Obecnie oprocentowanie może wynosić maks. 10 proc. w skali roku.

Prowizja banku

Banki przyznając kredyt pobierają jednorazowo prowizję początkową. W przypadku kredytów samochodowy może być dość wysoka. Wszystko przez to, że wysokość oprocentowania jest ograniczona ustawowo (4-krotność stopy lombardowej, która wynosi 2,5 proc.).  Z tego względu banki ustalają wysoką prowizję, która rekompensuje ograniczenie wysokości oprocentowania. Prowizje banków w przypadku kredytów samochodowych są porównywalne do prowizji od kredytów gotówkowych. Mogą wynieść od kilku do nawet kilkunastu procent.

Wkład własny

Wkład własny także można zaliczyć do kosztu, jaki poniesiemy przy zaciąganiu kredytu samochodowego. Wkład nie jest uwzględniany w RRSO, jednak jest to duży jednorazowy wydatek. W przypadku kredytów samochodowych nie ma rekomendacji, co do wysokości wkładu (tak jak w przypadku kredytów hipotecznych). Wkład własny może wynosić nawet kilkanaście procent wartości samochodu. W praktyce oznacza to, że część kosztów zakupu samochodu będziemy musieli ponieść sami. Jednak nie wszystkie oferty wiążą się z wniesieniem wkładu własnego.

Co decyduje o koszcie kredytu samochodowego?

 • Wartość samochodu
 • Wiek samochodu – zakup używanego auta może wiązać się z wyższymi odsetkami
 • Okres kredytowania –dłuższy okres kredytowania to wyższe koszty odsetkowe
 • Wkład własny – wniesienie wkładu własnego to znaczący wydatek na początku, ale może obniżyć koszty kredytu

Koszty kredytu samochodowego

Koszty kredytu zależą przede wszystkim od:

 • prowizja za udzielenie kredytu,
 • oprocentowania kredytu,
 • opłat związanych z zaciągnięciem kredytu (np. prowizja za przygotowanie dokumentów).

Wymienione koszty nie dają jasnej informacji, o tym jakie rzeczywiście będą koszty kredytu. Dlatego warto także analizować rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). RRSO jest stopą procentową, która uwzględnia należne odsetki, prowizje i inne opłaty związane z kredytem. RRSO jest uregulowana prawnie w ustawie o kredycie konsumenckim. Według ustawy, RRSO to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

Banki są zobowiązane do podawania RRSO – zarówno dla przykładowej oferty widniejącej na stronie internetowej banku, jak i dla indywidualnego przypadku. Informację na temat wysokości RRSO zaoferowanego nam kredytu możemy znaleźć w formularzu informacyjnym kredytu. Warto zaznaczyć, że RRSO podawane dla przykładowej oferty może się różnić od RRSO dla zaproponowanej oferty kredytu.

Zabezpieczanie kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy wiąże się przedstawieniem odpowiedniego zabezpieczenia. Zabezpieczeniem kredytu samochodowego może być:

 • Cesja praw polisy AC
 • Przewłaszczenie samochodu

Cesja praw do ubezpieczenia w praktyce oznacza, że bank jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel auta. W takiej sytuacji bank posiada prawa do ubezpieczenia. Zobowiązuje to ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania na rzecz banku.

Przewłaszczenie samochodu oznacza, że bank przejmuje samochód na własność. Dzieje się tak, gdy kredytobiorca przestaje spłacać kredyt samochodowy w terminie.

Gdzie i jak szukać kredytu samochodowego?

Kredyt samochodowy to wygodny sposób sfinansowania zakupu auta. Przed zaciągnięciem kredytu dobrze jest sprawdzić dostępne oferty, porównać warunki oraz przeanalizować dokładnie kredyty, które nas zainteresują. Warto sprawdzić oprocentowanie, okres kredytowania oraz wysokość wkładu własnego. Oferty najlepiej porównywać według wysokości RRSO – pod warunkiem, że kredyty mają podobne parametry (okres kredytowania, kwota kredytu). Warto pamiętać, że może być wymagane wykupienie dodatkowego ubezpieczenia – od zdarzeń losowych. Podwyższy to koszty kredytowania.

Musimy również mieć na uwadze konieczność zabezpieczenia kredytu – czy to za pomocą cesji praw do ubezpieczenia, czy przewłaszczenia samochodu.

Szukając oferty kredytu samochodowego warto sprawdzić ofertę banku, w którym posiadamy rachunek osobisty. Bank w takim przypadku będzie mógł łatwiej ocenić naszą zdolność kredytową. Być może zostaną nam zaoferowane lepsze warunki, niż u konkurencji. Dobrze jest również rozeznać się w ofertach banków związanych z markami samochodowymi lub z nimi współpracującymi. Mowa tu o Toyota Banku, Volkswagen Banku – czy też BGŻ BNP współpracujący z francuskimi producentami samochodów.

W przypadku kredytów samochodowych istnieje wiele zmiennych, które wpływają na ostateczne warunki. Przede wszystkim zdolność kredytowa i historia kredytowa odgrywają w tym dużą rolę. Szerszy kontekst – jak np. rodzaj, marka i wartość samochodu mają znaczenie. Wiele również zależy od naszych osobistych preferencji, tzn.:

 • czy chcemy zaciągnąć kredyt na większą sumę,
 • czy zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia w tym samym banku,
 • czy samochód będzie używany,
 • czy wybierzemy niższe raty kosztem dłuższego okresu kredytowania (i wyższych kosztów).

Na podstawie tych wszystkich zmiennych warunki kredytu ustalane są indywidualnie dla każdego klienta.

Nasza witryna używa plików cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. ROZUMIEM