Ranking Lokat Bankowych

Pozwól swoim pieniądzom na siebie zarabiać.
Z naszym rankingiem zdeponujesz je najlepiej.

Ranking Lokat Bankowych – Lipiec 2021

Jesteś tutaj, ponieważ chcesz założyć lokatę, prawda? Interesuje Cię pewny i przewidywalny zysk? Nie sądź proszę, że jesteśmy wścibscy, bowiem daleko nam do zaglądania w cudze portfele. Mamy jednak podejrzenie graniczące z pewnością, że masz na koncie pewną sumkę, którą miło by było złożyć na dobrej lokacie, nieprawdaż?

Zaraz, zaraz: na dobrej lokacie? Nie, z pomocą NajlepszeBanki.com i rankingiem najlepszych lokat bankowych w Polsce znajdziesz tylko najlepsze lokaty, które zapewnią Ci maksymalny zysk przy najkorzystniejszych warunkach. Nie wierzysz, że to możliwe? Sprawdź zatem nasz ranking lokat i wybierz odpowiednią dla siebie ofertę spośród mnóstwa, jakie oferuje polski rynek finansowy.

Zakres kwot:
5000 - 50 000PLN
Oprocentowanie:
do 2,2 %
Okres:
3 lub 6mies.
Inbank: Lokata bankowa
782
Osoby wybrały tę ofertę
Wybieram
1
Zakres kwot:
500 - 200 000PLN
Oprocentowanie:
1,80 %
Okres:
tylko 3mies.
Idea Bank: Lokata Happy
1211
Osób wybrało tę ofertę
Wybieram
2
Zakres kwot:
500 - 100 000PLN
Oprocentowanie:
0,80 %
Okres:
2 lub 3mies.
Getin Bank: Lokata na Nowe Środki
274
Osoby wybrały tę ofertę
Wybieram
3

O lokacie słów kilka

Czym zatem jest lokata, zwana także depozytem bankowym? Cóż, lokata to nic innego jak pożyczka, której to właśnie Ty udzielasz bankowi. Choć dla niewtajemniczonych może wydawać się to zaskakujące, to jednak interesy robione z bankiem mogą mieć zupełnie inny od powszechnie widywanego charakter i nie zawsze w tej relacji to Ty jesteś klientem – czasem to Twoim klientem może być bank. Na tym właśnie to polega – bank pożycza od Ciebie pieniądze i zamraża je na pewien czas. Posiadając pieniądze na tymczasową własność, bank może dzięki nim dokonywać niezbędnych operacji finansowych.

Jest nieźle: wiemy już, że bank może być naszym klientem. Czy będąc właścicielem pewnych środków finansowych możemy na nich także zarabiać? Oczywiście, że tak! Depozyt bankowy jest właśnie formą zarobku, który jest łatwy do przewidzenia – z góry możemy założyć o jaką kwotę powiększy się nasze konto. Jakie jednak lokaty możemy spotkać na rynku produktów finansowych i która z nich jest dla nas potencjalnie najbardziej opłacalna?

Nasze typy lokat – poznaj najpraktyczniejsze rozwiązania!

Zbierając i analizując dane dla naszego rankingu najlepszych lokat bankowych w Polsce wzięliśmy pod uwagę te depozyty, na których zyskają najbardziej przysłowiowi Kowalscy – świadomie wzięliśmy pod uwagę tylko te typy, które sprawdzą się najlepiej w przypadku klientów indywidualnych. Oczywiście, że istnieją depozyty idealnie pasujące do charakteru raczej przedsiębiorstwa niż gospodarstwa domowego; można też założyć lokatę w złocie, jednak kto z nas posiada je w nadmiarze? Sądzimy, że nasz ranking najlepiej przysłuży się tym Czytelnikom, którzy chcą poznać sposoby na efektywne ulokowanie swoich funduszy bez zbędnego zaprzątania sobie głowy czymś, co dotyczy ich w stopniu znikomym bądź żadnym. Spójrz, proszę, jakie typy lokat braliśmy pod uwagę tworząc ranking.

– Lokata terminowa

Pierwszym typem depozytu bankowego, o którym należałoby wspomnieć jest lokata terminowa, zwana także standardową – posiadamy w tym przypadku określony czas „zamrażania” naszych pieniędzy, który to możemy w wielu przypadkach przedłużać; przerwanie okresu „mrożenia” naszych funduszy przed wyznaczonym terminie często (chociaż nie zawsze)pociąga za sobą utratę części lub nawet całości odsetek.

Pisząc o utracie odsetek mamy na myśli tylko i wyłącznie odsetki – wiemy, jak niestety wygląda wiedza na temat bankowości wśród Polaków (nie jest za dobrze), czego świadectwem mogą być znane przypadki utraty oszczędności życia, które wynikły właśnie z nieznajomości zasad lokowania swojego kapitału. Jesteśmy mocno uczuleni na tego typu praktyki nieuczciwych „banków”, dlatego też wielokrotnie przypominamy, że renoma banku w dużej mierze gwarantuje bezpieczeństwo naszych pieniędzy.

– Lokata dynamiczna

Drugim interesującym nas typem jest chyba najprzyjemniejsza nie tylko w naszym, ale i także odczuciu użytkowników, lokata dynamiczna, z której możemy swobodnie zarówno wypłacać jak i wpłacać pieniądze bez żadnych strat w naliczonych już odsetkach.

– Lokata rentierska

Trzecim typem jest lokata rentierska, z której odsetki przekazywane są na oddzielny rachunek, a co za tym idzie nie powiększają wartości kwotowej samej lokaty. Po prostu zamrażamy pewną kwotę na pewien okres czasu i co miesiąc na innym rachunku otrzymujemy odsetki.

Jak uzyskać lepsze warunki na lokacie bankowej?

Banki wymagają spełnienia od swoich klientów przynajmniej kilku warunków. Przede wszystkim promocyjne oferty lokat są skierowana do nowych klientów.

Inne, bardzo często spotykane warunki stawiane przy okazji oferowania promocyjnych lokat to:

  • konieczność założenia konta osobistego
  • ograniczenie kwoty depozytu
  • wykonywanie transakcji bezgotówkowych
  • zapewnienie wpływów na koncie
  • korzystanie z aplikacji mobilnej banku

Status nowego klienta

Banki starając się przyciągnąć nowe osoby do swoich usług oferują lokaty bankowe na promocyjnych warunkach. Nowi klienci mogą liczyć w takim przypadku na lepsze warunki. Jednak w późniejszym okresie, warunki lokat terminowych czy też kont oszczędnościowych nie są już tak dobre. Nowi klienci mogą się spotkać różnymi okresami karencji. Co to oznacza? Jeśli byliśmy klientem danego banku i zrezygnowaliśmy z jego usług – dopiero po upłynięciu odpowiedniego okresu taki bank będzie nas traktował jako nowego klienta. Z reguły okres karencji w przypadku promocji bankowych trwa od pół roku nawet 2 lat.

Konto osobiste

Promocyjne lokaty wiążą się z koniecznością otworzenia rachunku osobistego w danym banku. Jest to kolejny sposób, aby przyciągnąć nowych klientów i związać ich z usługami danego banku. W tym przypadku, należy sprawdzić na jakich warunkach jest oferowane takie konto osobiste oraz jakie funkcjonalności posiada. Warto sprawdzić koszty oraz wymagania, jakie trzeba spełnić aby ominąć pewne opłaty. Nie wszystkie oferty promocyjne pod tym względem są opłacalne. Korzystniejsze warunki na lokacie możemy otrzymać korzystać również z innych produktów danego banku.

Pozostałe warunki – najczęściej spotykane wymagania

Banki oferując promocyjne lokaty ograniczają maksymalną kwotę depozytu. Przy większych kwotach nominalna kwota odsetek byłaby wysoka. Lepsze warunki na lokacie można zyskać także utrzymując odpowiednie saldo na rachunku bieżącym – np. zapewniając miesięczne wpływy w odpowiedniej kwocie. Wyższe oprocentowanie można uzyskać wpłacając na rachunek lokaty nowe środki. Banki premiują klientów, którzy wykonują dużo płatności bezgotówkowych kartą lub BLIKiem. W takim przypadku można liczyć na zwrot środków, a nie na lepsze oprocentowanie na lokacie. Możemy również zyskać korzystając aktywnie z aplikacji mobilnej. Niektóre banki oferują lepsze warunki na lokacie zakładanej właśnie przez aplikację.

Dlaczego właśnie nasz ranking?

Co już wiemy o lokatach? Są one formą pożyczki, gdzie to bank pożycza od nas pieniądze oraz zapoznaliśmy się z intersującymi nas typami depozytów. Świetnie, czas jednak przejść do tego, co interesuje nas najbardziej, czyli zarabiania na naszych pieniądzach. Mając odłożone środki mamy zawsze pewnego klienta, który je od nas pożyczy – bank. Więc może by tak pożyczyć fundusze na jak najlepszych dla nas warunkach, nieprawdaż? No cóż, od tego właśnie jest nasz ranking lokat bankowych – celem jego istnienia jest pomóc Ci w podjęciu jak najlepszej decyzji dotyczącej Twoich środków.

Wierzymy, że niezależnie od wybranej przez Ciebie lokaty wybierzesz najlepszą dla siebie i Twoich pieniędzy. Poświęciliśmy wiele czasu i energii na „przegrzebanie” dostępnych na rynku depozytów (prawdę mówiąc niektórzy z nas nawet sami je założyli), dlatego możemy zapewnić Cię, że znajdziesz tylko najlepsze z mnóstwa dostępnych na polskim rynku. Ale dość już przechwałek, spójrz proszę na nasze kryteria i zobacz, czym kierowaliśmy się podczas selekcji.

Ranking Lokat – Nasze Kryteria:

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie podali kryteriów, jakie braliśmy pod uwagę tworząc nasz ranking najlepszych lokat bankowych w Polsce, gdyż uważamy za nasz obowiązek przedstawić Ci wszystkie warunki, jakie spełnić musiały depozyty by znaleźć się na stworzonej przez nas liście.

– Tak jak zwykle: bezpieczeństwo i renoma

Po pierwsze i najważniejsze: bezpieczeństwo banku. Pisaliśmy o tym wielokrotnie i zmieniać naszego nawyku nie zamierzamy – tym nawykiem jest stałe przypominanie o tym, że atrakcyjność banku nie leży w promocjach przezeń oferowanych, ale właśnie w tym, że może on zagwarantować bezpieczeństwo dla naszych funduszy. Cóż nam po banku, którego lokaty są niewiarygodnie wysoko oprocentowane, jeśli ów bank z prawdziwą bankowością ma wspólnego tyle, co nic? Na naszej liście znajdują się tylko te, które pojawiły się w ofertach banków dobrze znanych i renomowanych. Nie znajdziesz tutaj produktu, który pochodziłby z niepewnego źródła.

– Oprocentowanie lokaty

Oto i jesteśmy przy punkcie drugim, którym jest wysokość oprocentowania. Lokowanie naszych środków finansowych w banku może być całkiem przyjemnym i intratnym zajęciem, którego zyskowność rośnie właśnie z wysokością oprocentowania. Jeśli już podjęliśmy decyzję o założeniu depozytu, to zróbmy to na najkorzystniejszych dla nas warunkach. Tworząc ranking lokat braliśmy pod uwagę produkty nie dość, że pochodzące z najbezpieczniejszych banków na rynku, to jeszcze posiadające najatrakcyjniejsze oprocentowanie. Pieniądz nie powinien się nigdy marnować i gdy tak sobie czeka na właściwy moment, to czy nie lepiej by było, żeby zrobił to w towarzystwie wyższych odsetek.

Od oprocentowania uzależniony jest zysk jaki osiągniemy na lokacie. Oprocentowanie może być stałe, zmienne lub progresywne. Najczęściej jednak można spotykać się z lokatami ze stałym oprocentowaniem. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ otwierając taki depozyt można z góry określić, ile wyniesie zyski – czyli kwota odsetkowa. Oprocentowanie zmienne jest uzależnione od czynników zewnętrznych. W zależności od oferty – może to być inflacja, rynkowe stopy procentowe – WIBOR lub WIBID. Oprocentowanie progresywne rośnie o stałą wartość w raz z upływem czasu (zazwyczaj co miesiąc). Aby policzyć ile dokładnie zarobimy na takiej lokacie, należy uśrednić oprocentowanie.

– Termin zapadalności lokaty

Dobrze, usunęliśmy z listy lokaty pochodzące od banków budzących małe zaufanie i takie, które zapewniały zbyt mały zysk. Czy to wystarczy? Nie, gdyż trzecim już kryterium, jakie spełnić musiała każdy depozyt, był termin zapadalności lokaty. Decyduje on o tym, jakie odsetki otrzymamy z lokaty – im dłuższy termin zapadalności, tym wyższe odsetki. Termin zapadalności jest również istotny z perspektywy płynności zdeponowanych środków. Należy mieć na uwadze, że zakładając lokatę, w trakcie okresu umownego nie można wycofać oszczędności. Jeśli zamkniemy lokatę przed czasem, to stracimy naliczone odsetki. Polskie banki zazwyczaj oferują lokaty krótko- i średnioterminowe –  od 1 do 6 miesięcy.

Lokata lokacie nierówna i trzeba mieć na uwadze, że banki posiadają wiele wariantów czasowych, w trakcie których nasze pieniądze będą na siebie zarabiać. My wzięliśmy pod uwagę tylko te, które zapewniają jak najszerszy zakres czasowy dla lokowania funduszy.

– Kwota depozytu

Doszliśmy właśnie do czwartego kryterium, mianowicie kwoty depozytu. Od wyższego depozytu uzyskamy większą kwotę odsetkową. Dlatego też, niektóre banki ograniczają kwoty jakie można wpłacić na depozyt terminowy. Najlepsze oprocentowanie jest oferowane na lokatach z maksymalnym depozytem wynoszącym 10 tys. zł, w najlepszym przypadku 100 tys. zł. Przeważnie na lokatę bankową można wpłacić minimalnie 500 lub 1 tys. zł.

– Karny jeżyk, nie lokata

Po dłuższym zastanowieniu postanowiliśmy jednak zastosować również piąte kryterium, które nie wiąże się bezpośrednio z korzyściami z założenia lokaty – prawdę mówiąc tym kryterium jest wysokość „kary”, jaką otrzymamy od banku za zamknięcie jej przed czasem. I tutaj dochodzimy do ciekawej kwestii, bowiem banki bardzo różnie podchodzą do klientów, którzy zerwali lokatę terminową przed czasem. Bywa, że odsetki tracone są w całości, innym razem tylko ich część. Pewien bank stworzył nawet depozyt, który chwali się swoją „bezkarnością” w tej dziedzinie, co mocno wysuwa go w prowadzeniu na wielu rankingach.

Nasz Ranking najlepszych lokat bankowych w Polsce uwzględnia możliwość nagłego podjęcia środków z depozytu, gdyż doskonale rozumiemy, że różnie w życiu bywa, dlatego też i takie kryterium musiało się na nim pojawić.

Bezpieczeństwo środków na lokacie bankowej

Oszczędności na ulokowane na depozytach bankowych są bezpieczne. W przypadku upadłości banku, w którym posiadaliśmy środki pieniężne możemy liczyć na zwrot oszczędności z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. BFG wypłaci nam zgromadzone środki wraz z należnymi odsetkami naliczonymi do dnia wydania postanowienia o upadłości banku. Wypłaty mają limit – do równowartości 100 tys. euro. Limit jest na tyle wysoki, że depozyty większości klientów banków są objęte gwarancjami. BFG chroni depozyty zgromadzone we wszystkich bankach krajowych, w tym bankach spółdzielczych i SKOK-ach.

Podstawowe założenia BFG:

  • W przypadku upadłości banku możemy liczyć na zwrot środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych. Limit gwarancji wynosi równowartości w złotych 100 tys. euro – do takiej kwoty będą wypłacane utracone środki pieniężne.
  • Okres wypłaty utraconych środków wynosi 7 dni roboczych
  • Ochroną objęte są także środki zdeponowane w polskim banku w obcej walucie
  • Ochroną nie są objęte produkty finansowe o charakterze innym niż oszczędnościowym (np. polisolokaty, produkty strukturyzowane)
  • Gwarancje obejmują wszystkie instytucje finansowe przyjmujące depozyty – z konkretnymi wyłączeniami wskazanymi w Ustawie o BFG.

Lokata bankowa – podsumowanie

Jeśli czytasz te słowa, to wiedz, że cieszymy się niezmiernie: znaczy to, że jesteś wciąż z nami i rozumiesz, że decyzja o założeniu lokaty powinna być dobrze przemyślana. Wiedz, że każda linijka tekstu powyżej została napisana jedynie po to, by ułatwić Ci podjęcie decyzji odnośnie założenia depozytu bankowego. Nie namawiamy Cię do wybrania konkretnego produktu, gdyż w naszym interesie nie leży reklamowanie lokat, tylko jak najszczersze przedstawienie ich takimi jakie są.

Założenie lokaty to dobra decyzja także z innego, mniej (a może właśnie bardziej) oczywistego względu: czasowe „zamknięcie” pod kluczem naszych pieniędzy może poskutkować tym, że zdobędziemy więcej czasu na to, by podjąć decyzję o tym jak je mądrze wydać. Jeśli przy małej kwocie zdeponowanej zarobimy relatywnie niewiele, to i tak należy pamiętać, że dzięki naszej mądrej decyzji pieniądze te nie zostały przeznaczone na różnego rodzaju „pokusy”. Jesteśmy przecież tylko ludźmi i niech rzuci kamieniem pierwszy ten, komu nigdy nie zdarzyło się wydać środków na względnie mniej racjonalny cel.

Przemyśleć swoją przyszłą decyzję – oto, do czego Cię serdecznie zachęcamy. Przemyśleć przed podjęciem pochopnej decyzji, bowiem pieniądz nie lubi, gdy się go wydaje bądź lokuje bez zastanowienia. Ranking najlepszych lokat bankowych w Polsce to pomoc w podjęciu decyzji – od Ciebie zależy jaka ona będzie. Wiemy, jaka idea przyświecała nam przy jego tworzeniu i wiemy też, że i Ty ją rozumiesz – przecież czytając te słowa dowodzisz właśnie swojej roztropności!

Nasza witryna używa plików cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. ROZUMIEM