BLIK - Krótki przewodnik po BLIK-u

Nowoczesny system płatności mobilnych BLIK

Czy BLIK zastąpi gotówkę i karty?


Czym jest BLIK, jak nim płacić i jakie są jego plusy?

BLIK to system płatności, który jest coraz częściej reklamowy w TV, reklamach internetowych czy możemy spotkać się z nim w bankomacie. Obecnie BLIK jest już na tyle popularny, że stał się 3 największym środkiem płatności tuż po przelewach bankowych i płatnościami kartą płatniczą. W rzeczywistości ten polski system płatności ma wiele plusów, pozwala wypłacić pieniądze z konta przy pomocy telefonu i to bez konieczności posiadania np. kart debetowych przy sobie. Czym zatem jest BLIK i jak działa? W tym tekście przybliżamy sylwetkę BLIKa.

BLIK — czym tak właściwie jest ten system płatności?

BLIK to polski system płatności mobilnych. Działa on na terenie kraju i umożliwia dzięki aplikacji mobilnej banku wypłacanie pieniędzy z konta przy pomocy cyfrowego kodu. Obecnie większość największych banków w Polsce oferuje BLIKa swoim klientom, a jego uruchomienie i korzystanie z niego jest darmowe (wyłączając opłaty np. za wypłatę w bankomacie nie swojej sieci). BLIK działa na podobnej zasadzie co karta debetowa i umożliwia wypłacanie pieniędzy z naszego konta. Przy pomocy BLIKa możemy wypłacić zatem gotówkę w bankomacie z naszego konta w takiej sumie, w jakiej się znajduje na naszym rachunku. System ten jest już obecny praktycznie we wszystkich bankomatach. Podchodząc do nich, możemy wybrać opcję “wypłata KOD BLIK”. Ten system płatności umożliwia także płacenie w internecie na niektórych stronach internetowych np. w sklepach czy regulując rachunki telefoniczne. BLIKiem zapłacimy też w niektórych punktach stacjonarnych poprzez terminal płatniczy kart płatniczych, choć nie jest to jeszcze opcja szeroko powszechna.

BLIK zlokalizowany jest w aplikacji mobilnej banku. Aby z niego korzystać, należy zainstalować lub mieć zainstalowaną aplikację banku oraz aktywować BLIKa. Cały proces jest prosty i intuicyjny tak jak samo korzystanie z tego systemu płatności. BLIK z technicznego punktu widzenia jest generowanym 6 cyfrowym kodem, który jest “kodem dostępu” do naszego konta. Wszędzie tam, gdzie go podamy, będziemy mogli skorzystać z pieniędzy znających się na naszym rachunku.

Jak płaci się i wypłaca pieniądze BLIKiem?

Płacenie poprzez BLIK jest niezwykle proste, szybkie i komfortowe. Dzięki niemu możemy dokonywać kilku rodzajów transakcji. Pierwszą z nich jest wpłata pieniędzy z naszego konta bankowego. Mając aktywny BLIK w naszej aplikacji bankowej, wizytatorzy podejść do bankomatu oraz wybrać opcję “WYPŁATA BLIK”. Następnie w pojawiające się okno musimy wpisać 6 cio cyfrowy kod wygenerowany właśnie w aplikacji mobilnej banku w sekcji BLIK. Generuje się go jednym kliknięciem i jest ona ważny 120 sekund. Jest to w pełni wystarczający czas na wypłacenie pieniędzy z bankomatu, a doświadczonym użytkownikom BLIKa cała operacja zajmie nawet poniżej minuty. Następnie wybierzemy jedynie sumę, jaką chcemy wypłacić i potwierdzimy wypłatę w bankomacie. Ostatnią czynnością jest potwierdzenie operacji w aplikacji, a pieniądze zostają wypłacone z bankomatu.

Analogicznie dokonuje się płatności internetowych. Jeśli chcemy uregulować rachunek w internecie np. na stronie sklepu internetowego, DotPay, Przelewy24 itp. wystarczy wejść do aplikacji, wygenerować i przepisać kod do okna w przeglądarce i potwierdzić operację w aplikacji mobilnej banku. W tym momencie pieniądze są pobierane z naszego konta, a płatność zostaje dokonana. W podobny sposób płacimy też w terminalnych w punktach stacjonarnych. Jeśli zechcemy zapłacić BLIKiem i istnieje taka możliwość. Wystarczy wpisać kod do terminala jak kod pin i potwierdzić płatność w aplikacji. Dużą korzyścią BLIKa jest również szybkość transakcji. Po przepisaniu kodu i potwierdzeniu transakcji w aplikacji, pieniądze z naszego rachunku natychmiastowo wędrują do akceptanta — tak jak w przypadku płatności kartą płatniczą. Nie będziemy musieli zatem czekać np. ew. dojście przelewu czy jego zaksięgowanie się a płatność dokonamy natychmiastowo.

Czy BLIK jest na pewno bezpieczny?

BLIK bardzo często jest promowany i przedstawiamy w bardzo korzystnym świetle. Wiele osób ma jednak pewne wątpliwości czy jest on również bezpieczny. Odpowiedź jest pozytywna. BLIK jest bardzo bezpiecznym systemem płatności mobilnych. W porównaniu do karty debetowej — bo tak przeważnie należy go porównywać, jest dużo bardziej bezpieczny. Sam kod jest generowany na 120 sekund, więc przestępcy nie mają czasu ukraść go i wykorzystać w późniejszym terminie. Potwierdzenie transakcji musi zostać dodatkowo wykonane na naszym telefonie w aplikacji, co również uniemożliwia kradzież. Kodu BLIK nie da się podrobić ani ukraść. Nawet w przypadku utraty telefonu, aplikacja mobilna banku jest chroniona kodem pin lub hasłem i przestępcy nie dostaną się do niej. W porównaniu do kart płatniczych kodu BLIK nie da się zeskanować, gdyż nie ma on postaci fizycznej. Dzięki temu eliminujemy wszystkie zagrożenia znane z płatności kartami debetowymi.

Jedyną wątpliwością która może pojawić się podczas dyskusji o bezpieczeństwie BLIKa, jest ta związana z płatnościami w internecie. Niektóre fałszywe strony internetowe mogą prosić o podanie kodu BLIK, tak jak proszą o podanie danych karty kredytowej czy debetowej. Wyłudzenie kodu jest jednak możliwe do zminimalizowania. Sytuacja nie jest jednak spowodowana samym defektem BLIKa a ogólnym trendem wyłudzeń. Jeśli jednak zachowamy zasady bezpieczeństwa, będziemy płacili na znanych stronach i dbali o to, aby certyfikat SSL, czyli zielona kłódka zgadzała się z adresem strony, nie powinniśmy mieć problemów z tą formą płatności. Kodu nie możemy podawać też nigdy osobom trzecim, nawet pod pretekstem pomocy.

Czy warto go zainstalować?

BLIK to jeden z najciekawszych systemów płatności. Obecnie nie jest już nowością i funkcjonuje w sposób jasny oraz przewidywalny. Jeśli posiadamy konto bankowe z aplikacją, która daje możliwość aktywowana BLIKa, zdecydowanie warto to zrobić. Uruchomienie go czy instalacja aplikacji bankowej nie są trudne i odbywają się przy pomocy kilku kliknięć. W każdej chwili możemy również z niego zrezygnować. Tylko w taki sposób - osobiście przekonamy się, czy BLIK nas zadowoli i spełni nasze wymagania. W zdecydowanej większości wypadków, kiedy sprawdzimy działanie BLIKa, pozostanie on z nami na dłużej. Dzięki temu możemy też przekonać się do bardzo wygodnych płatności bez karty, a jeśli to zrobimy, nie będziemy musieli myśleć już o noszeniu jej z sobą, odwiedzaniu banków a płatności będziemy dokonywać telefonem. Dla takich korzyści warto przynajmniej raz spróbować jak w praktyce działa BLIK!