Banki w Polsce

Lista największych banków w Polsce.

Sprawdź do kogo należą i jakie aktywa posiadają.


Banki w Polsce - lista

Tworząc listę banków w Polsce, należy wziąć pod uwagę skąd pochodzi ich kapitał. W przypadku polskich banków z przewagą rodzimego kapitału możemy wyróżnić m.in. PKO BP, Bank Pekao SA, czy też Alior Bank. Z kolei banki w Polsce, które posiadają większość kapitału zagranicznego to m.in. Santander Bank Polska, mBank oraz ING Bank Śląski.

Chcąc wybrać dla siebie odpowiednią instytucję bankową, możemy chcieć wziąć pod uwagę to, gdzie ulokowany jest jej kapitał. W przypadku banków typowo "polskich", czyli takich, które nie posiadają kapitału obcego, do wyboru zostają nam Banki Spółdzielcze, zrzeszone w SGB (Spółdzielczej Grupie Bankowej) lub w BPS (Banku Polskiej Spółdzielczości.) Dodatkowo, istnieją dwa, niezrzeszone nigdzie banki, czyli Krakowski Bank Spółdzielczy i Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

Banki w Polsce z przewagą rodzimego kapitału

Jeśli chcemy korzystać z dużych, godnych zaufania banków, które posiadają ciekawe oferty, możemy zainteresować się instytucjami, których kapitał jest w większości polski. Choć nadużyciem byłoby powiedzieć o nich, że są "polskimi bankami", to jednak istnieje lista podmiotów, których przewaga rodzimego kapitału pozwala na traktowanie ich jako instytucji, należących do naszego kraju. W przypadku największych banków, które zdecydowanie są godne polecenia, należy wymienić PKO BP (posiada aktywa warte ponad 300 mld zł, a główne udziały należą do Skarbu Państwa), Bank Pekao SA (aktywa warte ok 183 mld zł, udziały - PZU SA), Alior Bank (aktywa - 71 mld, udziały - PZU SA) oraz Idea Bank, BOŚ Bank i Bank BPS.


 1. PKO BP

  PKO BP
  Aktywa: 329 mld PLN
  Główne udziały: Skarb Państ...
  Ilość oddziałów: 1132
  Rok powstania: 1919

  Bank Pekao SA

  Bank Pekao SA
  Aktywa: 183 mld PLN
  Główne udziały: PZU S.A.
  Ilość oddziałów: 816
  Rok powstania: 1929

  Alior Bank

  Alior Bank
  Aktywa: 71 mld PLN
  Główne udziały: PZU S.A.
  Ilość oddziałów: 215
  Rok powstania: 2008

  Idea Bank

  Idea Bank
  Aktywa: 24 mld PLN
  Główne udziały: Getin Holdin...
  Ilość oddziałów: 35
  Rok powstania: 1991

  Bank BPS

  Bank BPS
  Aktywa: 23 mld PLN
  Główne udziały: Banki Spółd...
  Ilość oddziałów: 35
  Rok powstania: 1992

  BOŚ Bank

  BOŚ Bank
  Aktywa: 19 mld PLN
  Główne udziały: NFOŚiGW
  Ilość oddziałów: 61
  Rok powstania: 1991

Banki w Polsce z przewagą kapitału zagranicznego

W przypadku banków, które znajdują się w Polsce, ale ich kapitał jest w większości zagraniczny, również znajdują się instytucje godne polecenia, mogące pochwalić się ugruntowaną pozycją rynkową i ciekawą ofertą, dostosowaną do potrzeb klientów. Wśród gigantów znajdziemy Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Bank BNP Paribas. Mogące pochwalić się nieco mniejszą (choć nadal sporą) wartością aktywów Bank Millennium i Getin Noble Bank, również należą do instytucji z przewagą kapitału zagranicznego.


 1. Santander Bank Polska

  Santander Bank Polska
  Aktywa: 206 mld PLN
  Główne udziały: Banco Sant...
  Ilość oddziałów: 520
  Rok powstania: 2001

  mBank

  mBank
  Aktywa: 150 mld PLN
  Główne udziały: Commerzb...
  Ilość oddziałów: 260
  Rok powstania: 1986

  ING Bank Śląski

  ING Bank Śląski
  Aktywa: 150 mld PLN
  Główne udziały: ING Bank NV...
  Ilość oddziałów: 350
  Rok powstania: 1988

  Bank BNP Paribas

  Bank BNP Paribas
  Aktywa: 106 mld PLN
  Główne udziały: BNP PARIB...
  Ilość oddziałów: 472
  Rok powstania: 2015

  Bank Millennium

  Bank Millennium
  Aktywa: 80 mld PLN
  Główne udziały: Banco Comer...
  Ilość oddziałów: 360
  Rok powstania: 1989

  Getin Noble Bank

  Getin Noble Bank
  Aktywa: 54 mld PLN
  Główne udziały: LC Corp BV...
  Ilość oddziałów: 239
  Rok powstania: 2004Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, klienci mogą wybierać wśród najróżniejszych instytucji bankowych. W zależności od tego, co się dla nas liczy, możemy kierować się ofertą, opiniami na temat danego banku, jego wiarygodnością lub pozycją, którą zdążył zdobyć podczas swojej działalności. Jeśli jednak interesuje nas również, kto jest właścicielem kapitału, stanowiącego aktywa konkretnej instytucji bankowej, to po zapoznaniu się z naszymi rankingami, z pewnością podejmiemy świadomą i satysfakcjonującą nas decyzję, nawiązując współpracę z bankiem, który będzie spełniał nasze oczekiwania na każdej płaszczyźnie. Bycie świadomym konsumentem pozwala na znalezienie oferty i produktów bankowych, które będą odpowiadać naszym potrzebom. Zanim podejmiemy decyzję na temat tego, z jakim bankiem chcemy współpracować, zapoznajmy się również z ofertą konkurencji. Często bowiem, choć na pierwszy rzut oka, produkty oferowane przez poszczególne instytucje wyglądają podobnie, przy dokładniejszym zapoznaniu się z warunkami różnych umów, dostrzeżemy znaczące różnice.