Banki w Polsce – lista
Tworząc listę banków w Polsce, należy wziąć pod uwagę skąd pochodzi ich kapitał. W przypadku polskich banków z przewagą rodzimego kapitału możemy wyróżnić m.in. PKO BP, Bank Pekao SA, czy też Alior Bank. Z kolei banki w Polsce, które posiadają większość kapitału zagranicznego to m.in. Santander Bank Polska, mBank oraz ING Bank Śląski.
Chcąc wybrać dla siebie odpowiednią instytucję bankową, możemy chcieć wziąć pod uwagę to, gdzie ulokowany jest jej kapitał. W przypadku banków typowo „polskich”, czyli takich, które nie posiadają kapitału obcego, do wyboru zostają nam Banki Spółdzielcze, zrzeszone w SGB (Spółdzielczej Grupie Bankowej) lub w BPS (Banku Polskiej Spółdzielczości.) Dodatkowo, istnieją dwa, niezrzeszone nigdzie banki, czyli Krakowski Bank Spółdzielczy i Bank Spółdzielczy w Brodnicy.
Banki w Polsce z przewagą rodzimego kapitału
Jeśli chcemy korzystać z dużych, godnych zaufania banków, które posiadają ciekawe oferty, możemy zainteresować się instytucjami, których kapitał jest w większości polski. Choć nadużyciem byłoby powiedzieć o nich, że są „polskimi bankami”, to jednak istnieje lista podmiotów, których przewaga rodzimego kapitału pozwala na traktowanie ich jako instytucji, należących do naszego kraju. W przypadku największych banków, które zdecydowanie są godne polecenia, należy wymienić PKO BP (posiada aktywa warte ponad 300 mld zł, a główne udziały należą do Skarbu Państwa), Bank Pekao SA (aktywa warte ok 183 mld zł, udziały – PZU SA), Alior Bank (aktywa – 71 mld, udziały – PZU SA) oraz Idea Bank, BOŚ Bank i Bank BPS.

PKO BP
Aktywa: 329 mld PLN
Główne udziały: Skarb Państwa
Ilość oddziałów: 1132
Rok powstania: 1919

Bank Pekao SA
Aktywa: 183 mld PLN
Główne udziały: PZU S.A.
Ilość oddziałów: 816
Rok powstania: 1929

Alior Bank
Aktywa: 71 mld PLN
Główne udziały: PZU S.A.
Ilość oddziałów: 215
Rok powstania: 2008

Idea Bank
Aktywa: 24 mld PLN
Główne udziały: Getin Holding S.A.
Ilość oddziałów: 35
Rok powstania: 1991

Bank BPS
Aktywa: 23 mld PLN
Główne udziały: Banki Spółdzielcze
Ilość oddziałów: 35
Rok powstania: 1992

BOŚ Bank
Aktywa: 19 mld PLN
Główne udziały: NFOŚiGW
Ilość oddziałów: 61
Rok powstania: 1991
Banki w Polsce z przewagą kapitału zagranicznego
W przypadku banków, które znajdują się w Polsce, ale ich kapitał jest w większości zagraniczny, również znajdują się instytucje godne polecenia, mogące pochwalić się ugruntowaną pozycją rynkową i ciekawą ofertą, dostosowaną do potrzeb klientów. Wśród gigantów znajdziemy Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Bank BNP Paribas. Mogące pochwalić się nieco mniejszą (choć nadal sporą) wartością aktywów Bank Millennium i Getin Noble Bank, również należą do instytucji z przewagą kapitału zagranicznego.

Santander Bank Polska
Aktywa: 206 mld PLN
Główne udziały: Banco Santander S.A.
Ilość oddziałów: 520
Rok powstania: 2001

mBank
Aktywa: 150 mld PLN
Główne udziały: Commerzbank AG
Ilość oddziałów: 260
Rok powstania: 1986

ING Bank Śląski
Aktywa: 150 mld PLN
Główne udziały: ING Bank N.V.
Ilość oddziałów: 350
Rok powstania: 1988

Bank BNP Paribas
Aktywa: 106 mld PLN
Główne udziały: BNP PARIBAS
Ilość oddziałów: 472
Rok powstania: 2015

Bank Millennium
Aktywa: 80 mld PLN
Główne udziały: Banco Comercial Portugues S.A.
Ilość oddziałów: 360
Rok powstania: 1989

Getin Noble Bank
Aktywa: 54 mld PLN
Główne udziały: LC Corp BV
Ilość oddziałów: 239
Rok powstania: 2004
Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, klienci mogą wybierać wśród najróżniejszych instytucji bankowych. W zależności od tego, co się dla nas liczy, możemy kierować się ofertą, opiniami na temat danego banku, jego wiarygodnością lub pozycją, którą zdążył zdobyć podczas swojej działalności. Jeśli jednak interesuje nas również, kto jest właścicielem kapitału, stanowiącego aktywa konkretnej instytucji bankowej, to po zapoznaniu się z naszymi rankingami, z pewnością podejmiemy świadomą i satysfakcjonującą nas decyzję, nawiązując współpracę z bankiem, który będzie spełniał nasze oczekiwania na każdej płaszczyźnie. Bycie świadomym konsumentem pozwala na znalezienie oferty i produktów bankowych, które będą odpowiadać naszym potrzebom. Zanim podejmiemy decyzję na temat tego, z jakim bankiem chcemy współpracować, zapoznajmy się również z ofertą konkurencji. Często bowiem, choć na pierwszy rzut oka, produkty oferowane przez poszczególne instytucje wyglądają podobnie, przy dokładniejszym zapoznaniu się z warunkami różnych umów, dostrzeżemy znaczące różnice.