Karta kredytowa

Czym jest, jak działa i jakie są jej korzyści.

Sprawdź, czy dać się namówić bankowi na nią!


Karta kredytowa to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Jest ona chętnie proponowania i udzielana przez banki. Dzięki niej mamy dostęp do elastycznego kredytu oraz możemy płacić nią w wielu miejscach na świecie czy internecie. Karta kredytowa jest bardzo chętnie polecana przez pracowników banków i zachwalana wieloma korzyściami. W rzeczywistości ma ona swoje plusy, ale również i minusy, o których warto się dowiedzieć. W dalszej części tekstu prezentujemy odpowiedzi na pytania — czym jest karta kredytowa, jak działa w praktyce, jakie ma plusy i minusy oraz czy warto dać się namówić bankowi, jeśli otrzymamy taką propozycję. Podajemy również kilka porad i wskazówek, które sprawią, że decyzja zostanie podjęta świadomie i dostarczy nam wielu korzyści.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to karta płatnicza wydawana nam przez banki. Jest ona formą kredytu. Aby ją otrzymać, musimy posiadać zdolność kredytową oraz złożyć wniosek o jej wydanie. Jeśli bank zdecyduje się nam ją wydać, otrzymujemy kartę wraz z konkretnym limitem kredytowym. Może wynosić on np. 2000 zł lub 4000 zł. Suma wysokości limitu karty kredytowej jest zależna od naszych zarobków oraz sytuacji finansowej. Działanie karty kredytowej polega wydawaniu pieniędzy z niej — np. płacąc w sklepach lub wypłacając gotówkę z bankomatu, a następnie zwracaniu na nią po okresie rozliczeniowych wydanych pieniędzy. Obecnie wszystkie banki oferują swoim klientom spełniającym wymagania takie karty kredytowe. Najpopularniejszymi wydawcami są Visa czy MasterCard. Karty kredytowe posiadają wytłoczone dane osobowe czy numer karty, dzięki czemu już na pierwszy rzut oka możemy rozpoznać je wśród innych kart np. debetowych. Karty kredytowe oprócz swojego nieco bardziej skomplikowanego mechanizmu działania oferują również wiele korzyści, których nie dają inne typy kart np. debetowa czy PrePaid. Kartami takimi możemy płacić zarówno w sklepach za zakupy, w restauracjach, realizować wypłaty gotówkowe z bankomatów, dokonywać płatności w internecie za zakupy online czy używać ich na całym świecie. Wydanie samej karty kredytowej może być darmowe lub będziemy musieli zapłacić np. opłatę roczną albo opłatę za jej wydanie. Oferta zależy od banku, dlatego warto porównać kilka z nich przed podjęciem decyzji.

Jak działa karta kredytowa?

Działanie karty kredytowej jest nieco bardziej skomplikowane i opiera się na nieco innej zasadzie niż karta debetowa wydawana do konta. Gdy złożymy już wniosek i bank wyda nam kartę kredytową z limitem np. 2000 zł, możemy rozpocząć korzystanie z niej. Pieniądze może wypłacić z bankomatu lub płacić nią za zakupy czy usługi. Karta kredytowa działa na zasadzie korzystania z kredytu i jego zwracania na koniec każdego okresu rozliczeniowego.

Gdy wypłacimy z niej np. 200 zł lub dokonamy na taką sumę płatności — od tego momentu rozpocznie się okres bezodsetkowy. Składa się na niego 30-dniowy okres rozliczeniowy i ok. 25-dniowy okres na spłatę zadłużenia. Razem jest to przeważnie 58-dniowy okres bezodsetkowy, w którego trakcie możemy korzystać z gotówki i spłacić sumę bez ponoszenia oprocentowania czy kosztów. Jeśli do tego czasu spłacimy 200 zł, a limit zostanie “wyzerowany” nie zapłacimy żadnego opracowania z tytułu używania karty. Po wykonaniu całej transakcji możemy rozpocząć operację od początku i korzystać z karty od nowa. Możemy w ten sposób używać karty do wydatków bieżących czy robienia zakupów. Jeśli nie zdecydujemy się spłacić wybranej sumy do 58 dni, bank rozpocznie naliczanie oprocentowania. Jest to oprocentowanie rzędu 10% w skali roku za wykorzystaną sumę. Wybraną sumę bank potraktuje zatem jako typowy kredyt, a my będziemy mogli korzystać z tej sumy np. przez kilka miesięcy bez konieczności jej oddawania — tak jak w zwykłym kredycie. Co miesiąc będziemy musieli jednak zapłacić koszt minimalny, który wynosi ok. kilkunastu — kilkudziesięciu złoty. Jest to oprocentowanie. Po kilku miesiącach, gdy zdecydujemy oddać się pieniądze, musimy zapłacić całą sumę, którą “pożyczyliśmy” od banku. Limit karty kredytowej wtedy zeruje się, a my możemy rozpocząć korzystanie z niej od nowa.

Karta debetowa oraz kredytowa, czym się różnią?

Karta kredytowa to potocznie używana nazwa karty płatniczej służącej do wybierania środków pieniężnych z bankomatu oraz płatności bezgotówkowych. Czy nazwa ta odnosi się do wszystkich plastikowych kart, których na co dzień używamy, dokonując transakcji?

Karta debetowa, czyli nieodłączny element konta bankowego

Ten rodzaj karty zostaje wydany posiadaczowi rachunku bankowego. Jest ona powiązana z gotówką znajdującą się na jego koncie. Korzystając z karty debetowej, nie można wykonać transakcji w kwocie przewyższającej środki znajdujące się na rachunku bankowym.

Karta debetowa umożliwia wykonywanie zarówno transakcji gotówkowych, jak i bezgotówkowych. Pierwszy rodzaj polega na wypłacie środków pieniężnych z bankomatu, drugi na płatnościach za usługi stacjonarne oraz on-line.

Karta kredytowa tylko dla wybranych

Posiadaczem karty kredytowej można zostać jedynie po spełnianiu określonych przez bank warunków. Pierwszym z nich jest wiek, a dokładniej mówiąc pełnoletniość. Drugim udokumentowane dochody. Jest to rodzaj kredytu, którego bank udziela właścicielowi karty płatniczej. Karta ta działa podobnie jak zwykła karta debetowa, jednak różni się limitem wypłat. W przypadku karty kredytowej nie jest on równoznaczny ze stanem konta. Wypłaty i płatności można realizować do ustalonej kwoty poniżej salda zerowego.

Limit, do jakiego można wziąć kredyt z użyciem karty kredytowej, ustalany jest przez bank. Spłata ewentualnego zadłużenia następuje zwykle po wpłynięciu na konto środków pieniężnych. Jeśli dokona się to w ustalonym przez bank okresie, to wówczas nie zostaną naliczone odsetki.

Karta kredytowa jedynie na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od wersji debetowej. Niestety w przeciwieństwie do tej drugiej jest zwykle początkiem problemów finansowych wielu osób. Nieracjonalne korzystanie z niej może doprowadzić nawet do powstania spirali zadłużenia. O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób o niskich zarobkach jest więc karta debetowa.

Plusy i minusy karty kredytowej

Plusem karty kredytowej z pewnością jest dostęp do elastycznego limitu kredytowego. Jeśli potrzebujemy pożyczyć środki lub prowadzimy biznes, będziemy mogli je wypłacać z bankomatu bez konieczności składania każdorazowo wniosków czy przechodzenia procedury kredytowej. Elastycznie możemy również spłacać kredyt. Jest to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie. Karta kredytowa posiada również atrakcyjne oprocentowanie kredytu oraz okres bezodsetkowy, w którym możemy obracać pieniędzmi bez konieczności płacenia oprocentowania. Karta kredytowa umożliwia również płacenie bezgotówkowe na całym świecie czy w internecie. Wiele miejsc akceptuje karty płatnicze, a brak konieczności noszenia gotówki jest bardzo pomocny. Do minusów możemy zaliczyć nieco skomplikowany system działania, choć po pewnym czasie nie jest to aż taki duży minus. Z karty kredytowej nie warto również korzystać, jeśli mamy problem ze terminowym spłacaniem rat i zobowiązań, gdyż gapiostwo oraz przekroczenie terminów może kosztować nas konkretne pieniądze. Karta kredytowa nie jest również dobrym pomysłem, jeśli w przyszłości będziemy starali się o inny kredyt i pożyczkę. Zmniejsza ona naszą zdolność kredytową, gdyż jest traktowana jak zwykły kredyt.

Korzyści, jakie ma tylko karta kredytowa

Karta kredytowa posiada również kilka cech, których nie posiadają żadne inne karty płatnicze — np. debetowe czy PrePaid. Dzięki karcie kredytowej możemy wypożyczyć samochody czy korzystać z drogich hoteli. W takich sytuacjach potrzebny jest zastaw i blokada środków na pokrycie ew. szkód. Karta taka może również służyć za potwierdzenie wiarygodności finansowej i dobrej kondycji ekonomicznej, jeśli np. bierzemy u operatora telefonicznego drogi sprzęt na abonament. Jeśli więc zatem korzystamy z takich rozwiązań, warto posiadać kartę kredytową z kredytem, a nie kartę debetową umożliwiającą wypłatę tylko samych środków z konta.