
Program MDM, czyli mieszkanie dla młodych, to jeden z najpopularniejszych programów mieszkaniowych, dzięki któremu tysiące młodych ludzi w Polsce stało się właścicielami swojego wymarzonego mieszkania. Program zakończył się w 2018 r., lecz jego zasady nadal obowiązują osoby, które zdecydowały się z niego skorzystać. Jeden z kluczowych warunków dotyczy dopłaty MDM, która w określonych sytuacjach podlega zwrotowi. Na co należy uważać, aby dopłata MDM mogła zostać przez nas zachowana?
Dopłata MDM a sprzedaż mieszkania zakupionego w ramach programu
Najważniejszą zasadą związaną z dopłatą MDM jest czasowe ograniczenie dotyczące sposobu rozporządzania lokalem zakupionym w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Według art. 14 Ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, dotowany lokal mieszkalny nie może zostać sprzedany, wynajęty lub oddany w darowiźnie w ciągu 5 lat następujących po jego zakupie. Co więcej, dotacja MDM podlega zwrotowi także w sytuacji całkowitej spłaty kredytu lub nadpłaty kredytu w wysokości równej lub wyższej otrzymanej od państwa dotacji.
Ograniczenie to ma zapobiegać sytuacji, w której ludzie korzystaliby z rządowego wsparcia finansowego, a następnie, w krótkim okresie czasu, odsprzedawali mieszkania z zyskiem. Oczywiście nie oznacza to, że mieszkanie nie może zostać sprzedane. Może, lecz pod pewnymi, nie zawsze opłacalnymi warunkami. Zgodnie z przepisami prawnymi, sprzedaż dotowanego w ramach programu MDM lokalu wiąże się z koniecznością zwrotu części dotacji MDM. Wysokość zwrotu jest obliczana proporcjonalnie do czasu, w którym mieszkanie pozostawało własnością uczestnika programu.

W jaki sposób ustala się termin obowiązywania zwrotu dopłaty MDM?
Dopłaty MDM podlegają zwrotowi w jeszcze jednej, nieoczywistej sytuacji. Chodzi tu o uzyskanie prawa własności lub współwłasności innego lokalu lub budynku mieszkalnego przez uczestnika programu. W takim przypadku jest on również zobowiązany do zwrotu dopłaty MDM. Wyjątek od tej reguły stanowi uzyskanie prawa własności w drodze spadku – w tym przypadku dopłata MDM może zostać zachowana. Zgodnie z przepisami, uczestnik programu ma obowiązek poinformowania banku kredytującego zakup nieruchomości w terminie 30 dni od daty zdarzenia, czyli np. podpisania aktu sprzedaży mieszkania. Zwrot dopłaty MDM musi zostać natomiast uiszczony w ciągu 60 dni od daty zdarzenia.
Jak widać, dopłata MDM w określonych sytuacjach podlega zwrotowi. Restrykcje te obowiązują jednak przez określony czas, a konkretnie w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania. Początek biegu terminu jest więc łatwy do zweryfikowania – wystarczy sprawdzić, na jaki dzień jest datowany akt przeniesienia własności mieszkania. Pewne trudności może jednak stwarzać precyzyjne określenie końca okresu 5 lat. Wiele osób, które planują sprzedaż lub wynajem mieszkania uzyskanego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, zastanawia się, czy termin ten liczy się do dnia, czy też do pełnego miesiąca. Odpowiedź jest prosta – zwrot dopłaty MDM jest liczony do dnia.