
Pożyczenie pieniędzy w banku nie jest łatwe, a do tego trzeba przejść przez skomplikowaną procedurę i poddać się surowej ocenie zdolności kredytowej. Co jednak, gdy potrzebujemy pieniędzy szybko? Dobrą alternatywą może okazać się wtedy pożyczkodawca pozabankowy.
Chociaż nie lubimy długów, w wielu sytuacjach pożyczenie pieniędzy okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Dotyczy to przede wszystkim niespodziewanych wydatków, które mogą się pojawić u każdego. Jeśli nie mamy oszczędności odłożonych „na czarną godzinę”, trzeba szukać zewnętrznego finansowania w postaci pożyczki.
Dlaczego warto brać pod uwagę firmę pożyczkową?
Nie tylko w banku pożyczymy pieniądze. Okazuje się, że atrakcyjną alternatywą może być oferta firm pożyczkowych. W wielu aspektach pożyczka pozabankowa ma przewagę nad kredytem bankowym. Przede wszystkim taką pożyczkę łatwiej otrzymać. Firmy pożyczkowe nie są tak restrykcyjne w ocenie klientów, jak banki. Wszystko dlatego, że pożyczkodawcy pozabankowi pożyczają własne pieniądze i tym samym mogą zdecydować się na większe ryzyko. Banki są zobligowane Prawem bankowym do dokładniejszej i surowszej weryfikacji potencjalnych kredytobiorców, ponieważ pożyczają pieniądze pochodzące z depozytów.
Kolejny atut firm pożyczkowych to szybkość udzielania pożyczek. Czasami wystarcza kilkanaście minut, żeby mieć pieniądze z pożyczki na własnym koncie. To możliwe, ponieważ w wielu firmach proces pożyczkowy jest zautomatyzowany.
– Część firm pożyczkowych to fintechy, które skutecznie łączą innowacyjne rozwiązania technologiczne z usługami finansowymi. W rezultacie często sytuacja klienta jest analizowana z użyciem zaawansowanych algorytmów i sztucznej inteligencji, co znacznie przyspiesza cały proces – wyjaśnia ekspert marki szybkich pożyczek online VIVUS.
Do tego należy dodać, że pożyczka w firmie pożyczkowej to mniej formalności niż w banku. Nie jest bez znaczenia także to, że takie pożyczki są dostępne przez internet. Dzięki temu możemy pożyczyć pieniądze bez wychodzenia z domu, bez tracenia czasu na dojazd do stacjonarnej placówki i bez stania w kolejce.
Jak sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy?
Zanim jednak skorzystamy z oferty konkretnego pożyczkodawcy pozabankowego, należy sprawdzić jego wiarygodność. Z badania Federacji Konsumentów wynika, że Polacy najczęściej sprawdzają wiarygodność pożyczkodawcy, szukając o nim opinii w internecie (55%). Wiele osób sprawdza również listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego (40%) i weryfikuje obecność firmy w rejestrze KRS (38%). Każdy z tych sposobów jest dobry, żeby dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z uczciwym i wiarygodnym pożyczkodawcą. Warto także sprawdzić, czy wybrany pożyczkodawca znajduje się w Rejestrze Firm Pożyczkowych prowadzonym przez KNF. Wiarygodny pożyczkodawca ujawnia na stronie internetowej wszystkie dane na temat spółki oraz udostępnia zróżnicowane formy kontaktu – oprócz formularza online, także numery telefonów, infolinię, czat internetowy itd.
Warto podkreślić, że sektor pożyczkowy coraz częściej sam dba o to, żeby firmy pożyczkowe działały zgodnie z prawem, uczciwie i oferowały obsługę klientów na najwyższym poziomie. Temu służą specjalnie opracowywane standardy stowarzyszeń branżowych, które muszą być przestrzegane przez członków. Dzięki temu rośnie zaufanie do pozabankowych pożyczkodawców, a to z kolei przekłada się na coraz większe zainteresowanie ofertą firm pożyczkowych.
Jak znaleźć najlepszą ofertę pożyczki?
W sektorze pożyczkowym wiele firm oferuje pożyczki. To oznacza również, że konsument otrzymuje dostęp do wielu różnych ofert. Aby taki pożyczkodawca był rzeczywiście alternatywą dla banku, trzeba znaleźć najkorzystniejszą ofertę pożyczki. W tym celu należy odwiedzić strony internetowe wiarygodnych pożyczkodawców i porównać ich propozycje. Najlepiej brać pod uwagę całkowitą kwotę do zapłaty, która pokazuje, ile dokładnie będziemy musieli oddać pieniędzy firmie pożyczkowej. Oczywiście takie porównywanie jest uciążliwe i czasochłonne. Aby przyspieszyć ten proces, najlepiej skorzystać z porównywarek chwilówek lub z aktualnych rankingów pożyczek.
Gdy zostanie wybrana oferta, przed pożyczeniem pieniędzy warto jeszcze zapoznać się z ramową umową. Powinna być dostępna na stronie internetowej pożyczkodawcy. Jeśli nie rozumiemy jakichś zapisów lub budzą one naszą wątpliwość, najlepiej skontaktować się z firmą pożyczkową i poprosić o wyjaśnienia.
Chociaż banki kojarzą się między innymi z pożyczaniem pieniędzy, warto pamiętać, że to niejedyne instytucje, jakie mogą udzielać pożyczek. Czasami alternatywa w postaci firmy pożyczkowej może okazać się zdecydowanie lepsza, szczególnie gdy trzeba pozyskać pieniądze szybko i bez skomplikowanych formalności. Bez względu jednak na to, od kogo pożyczamy pieniądze, trzeba się upewnić, że będziemy w stanie je oddać w terminie bez problemu.
Artykuł powstał przy współpracy VIVUS